Hide My WP Ghost - en to fr_FR translation catalogue (885 entries)

en: %s days since last update
fr_FR: %s jours depuis la dernière mise à jour

en: %s does not work without mode_rewrite. Please activate the rewrite module in Apache. %sMore details%s
fr_FR: %s ne fonctionne pas sans mode_rewrite. Veuillez activer le module de réécriture dans Apache. %sPlus de détails%s

en: %s don't have the correct permission.
fr_FR: %s n'a pas les autorisations correctes.

en: %s is visible in source code
fr_FR: %s est visible dans le code source

en: %s path is accessible
fr_FR: Le chemin %s est accessible

en: %s plugin(s) are outdated: %s
fr_FR: %s L’extension est obsolète: %s

en: %s plugin(s) have NOT been updated by their developers in the past 12 months: %s
fr_FR: %s plugin(s) n'ont PAS été mis à jour par leurs développeurs au cours des 12 derniers mois : %s

en: %s protects your website from most SQL injections but, if possible, use a custom prefix for database tables to avoid SQL injections. %sRead more%s
fr_FR: %s protège votre site web contre la plupart des injections SQL, mais, si possible, utilisez un préfixe personnalisé pour les tables de la base de données afin d'éviter les injections SQL. %sEn savoir plus%s

en: %s rules are not saved in the config file and this may affect the website loading speed.
fr_FR: Les règles de %s ne sont pas enregistrées dans le fichier de configuration et cela pourrait affecter la vitesse de chargement du site web.

en: %s theme(s) are outdated: %s
fr_FR: Le thème %s est obsolète : %s

en: %sClick here%s to create or view keys for Google reCAPTCHA v2.
fr_FR: %sCliquez ici%s pour créer ou afficher les clés pour Google reCAPTCHA v2.

en: %sClick here%s to create or view keys for Google reCAPTCHA v3.
fr_FR: Cliquez %sici%s pour créer ou consulter les clés pour Google reCAPTCHA v3.

en: %sERROR:%s Email or Password is incorrect. %s %d attempts left before lockout
fr_FR: %sERREUR:%s L'adresse e-mail ou le mot de passe est incorrect. %s %d tentatives restantes avant le verrouillage.

en: %sHide the login path%s from theme menu or widget.
fr_FR: %sMasquer le chemin de connexion%s dans le menu du thème ou le widget.

en: %sIncorrect ReCaptcha%s. Please try again
fr_FR: %sReCaptcha incorrect%s. Veuillez réessayer.

en: %sYou failed to correctly answer the math problem.%s Please try again
fr_FR: %sVous n'avez pas réussi à répondre correctement au problème mathématique.%s Veuillez réessayer.

en: (multiple options are available)
fr_FR: Plusieurs options sont disponibles.

en: (useful when the theme is adding wrong admin redirects or infinite redirects)
fr_FR: (utilisé lorsque le thème est l'ajout de mauvaises redirections d'administrateur ou de redirections infinies)

en: (works only with the custom admin-ajax path to avoid infinite loops)
fr_FR: (Fonctionne uniquement avec le chemin admin-ajax personnalisé pour éviter les boucles infinies)

en: 403 HTML Error
fr_FR: Erreur HTML 403

en: 404 HTML Error
fr_FR: Erreur HTML 404

en: 404 page
fr_FR: Page 404

en: 7G Firewall
fr_FR: 7G Pare-feu

en: 8G Firewall
fr_FR: 8G Pare-feu

en: A thorough set of rules can prevent many types of SQL Injection and URL hacks from being interpreted.
fr_FR: Un ensemble complet de règles peut empêcher de nombreux types d'injections SQL et de piratages d'URL d'être interprétés.

en: API Security
fr_FR: Sécurité de l'API

en: API Settings
fr_FR: Réglages API

en: According to %sGoogle latest stats%s, over %s 30k websites are hacked every day %s and %s over 30&#37; of them are made in WordPress %s. %s It's better to prevent an attack than to spend a lot of money and time to recover your data after an attack not to mention the situation when your clients' data are stolen.
fr_FR: Selon les %sdernières statistiques de Google%s, plus de %s 30k sites web sont piratés chaque jour %s et %s plus de 30&#37; d'entre eux sont réalisés sur WordPress %s. %s Il vaut mieux prévenir une attaque que de dépenser beaucoup d'argent et de temps pour récupérer vos données après une attaque, sans parler de la situation où les données de vos clients sont volées.

en: Activate
fr_FR: Activer

en: Activate 'Must Use Plugin Loading' from 'Plugin Loading Hook' to be able to connect to your dashboard directly from managewp.com. %s click here %s
fr_FR: Activer le chargement obligatoire des plugins depuis le crochet de chargement des plugins pour pouvoir vous connecter directement à votre tableau de bord depuis managewp.com. %s cliquez ici %s

en: Activate Brute Force Protection
fr_FR: Activer la Protection par Force Brute

en: Activate Events Log
fr_FR: Activer le journal des événements

en: Activate Free Token
fr_FR: Activer le jeton gratuit

en: Activate info and logs for debugging.
fr_FR: Activer les informations et les journaux pour le débogage.

en: Activate the "Brute Force" option to see the user IP blocked report
fr_FR: Activer l'option "Brute Force" pour voir le rapport des adresses IP d'utilisateurs bloquées.

en: Activate the Brute Force protection for Woocommerce login/signup forms.
fr_FR: Activer la protection par force brute pour les formulaires de connexion/inscription de Woocommerce.

en: Activate the Brute Force protection on lost password forms.
fr_FR: Activer la protection par force brute sur les formulaires de mot de passe oublié.

en: Activate the Brute Force protection on sign up forms.
fr_FR: Activer la protection par Force Brute sur les formulaires d'inscription.

en: Activate the firewall and prevent many types of SQL Injection and URL hacks.
fr_FR: Activer le pare-feu et empêcher de nombreux types d'injections SQL et de piratages d'URL.

en: Activate the firewall and select the firewall strength that works for your website %s %s > Change Paths > Firewall & Headers %s
fr_FR: Activer le pare-feu et sélectionner la force du pare-feu qui convient à votre site web %s %s > Modifier les chemins > Pare-feu & En-têtes %s

en: Activation Help
fr_FR: Aide à l'activation

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Add  IP addresses that should always be blocked from accessing this website.
fr_FR: Ajoutez les adresses IP qui doivent toujours être bloquées d'accéder à ce site web.

en: Add Content-Security-Policy header
fr_FR: Ajoutez l'en-tête Content-Security-Policy.

en: Add Headers Security against XSS and Code Injection Attacks.
fr_FR: Ajouter des en-têtes de sécurité contre les attaques XSS et les injections de code.

en: Add IP addresses that can pass plugin security.
fr_FR: Ajouter les adresses IP qui peuvent passer la sécurité du plugin.

en: Add IPs that can pass plugin security
fr_FR: Ajouter les adresses IP qui peuvent passer la sécurité du plugin

en: Add Rewrites in WordPress Rules Section
fr_FR: Ajouter des Réécritures dans la Section Règles de WordPress

en: Add Security Header
fr_FR: Ajouter l'en-tête de sécurité

en: Add Security Headers for XSS and Code Injection Attacks
fr_FR: Ajouter des en-têtes de sécurité pour les attaques XSS et d'injection de code.

en: Add Strict-Transport-Security header
fr_FR: Ajoutez l'en-tête Strict-Transport-Security.

en: Add X-Content-Type-Options header
fr_FR: Ajoutez l'en-tête X-Content-Type-Options

en: Add X-XSS-Protection header
fr_FR: Ajoutez l'en-tête X-XSS-Protection.

en: Add a random static number to prevent frontend caching while the user is logged in.
fr_FR: Ajoutez un nombre statique aléatoire pour éviter le cache côté client lorsque l'utilisateur est connecté.

en: Add another CDN URL
fr_FR: Ajoutez une autre URL CDN.

en: Add another URL
fr_FR: Ajoutez une autre URL.

en: Add common WordPress classes in text mapping
fr_FR: Ajouter les classes WordPress courantes dans la correspondance de texte.

en: Add only real IPs. No local ips allowed.
fr_FR: Ajoutez uniquement de vraies adresses IP. Les adresses IP locales ne sont pas autorisées.

en: Add paths that can pass plugin security
fr_FR: Ajouter des chemins qui peuvent contourner la sécurité du plugin.

en: Add redirects for the logged users based on user roles
fr_FR: Ajouter des redirections pour les utilisateurs connectés en fonction de leurs rôles d'utilisateur.

en: Admin Security
fr_FR: Sécurité Administrateur

en: Admin Toolbar
fr_FR: Barre d'administration

en: Admin URL
fr_FR: URL de l'admin

en: Advanced
fr_FR: Avancé

en: Advanced Settings
fr_FR: Paramètres avancés

en: After, click %sSave%s to apply the changes.
fr_FR: Après, cliquez sur %sEnregistrer%s pour appliquer les modifications.

en: Ajax Security
fr_FR: Sécurité Ajax

en: Alert Emails Sent
fr_FR: Alerte Emails Envoyés

en: All Actions
fr_FR: Toutes les actions

en: All In One WP Security
fr_FR: Tout en un WP Security

en: All Websites
fr_FR: Tous les sites web

en: All files have the correct permissions.
fr_FR: Tous les fichiers ont les autorisations correctes.

en: All plugins are compatible
fr_FR: Tous les plugins sont compatibles.

en: All plugins are up to date
fr_FR: Tous les plugins sont à jour

en: All plugins have been updated by their developers in the past 12 months
fr_FR: Tous les plugins ont été mis à jour par leurs développeurs au cours des 12 derniers mois.

en: All the logs are saved on Cloud for 30 days and the report is available if your website is attacked.
fr_FR: Tous les journaux sont sauvegardés sur le Cloud pendant 30 jours et le rapport est disponible en cas d'attaque de votre site web.

en: Allow Hidden Paths
fr_FR: Autoriser les chemins cachés

en: Allowing anyone to view all files in the Uploads folder with a browser will allow them to easily download all your uploaded files. It's a security and a copyright issue.
fr_FR: Permettre à n'importe qui de visualiser tous les fichiers du dossier Uploads avec un navigateur leur permettra de télécharger facilement tous vos fichiers téléchargés. C'est un problème de sécurité et de droits d'auteur.

en: Arabic
fr_FR: Arabe

en: Are you sure you want to ignore this task in the future?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir ignorer cette tâche à l'avenir ?

en: Are you sure you want to reset the settings to their initial values?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir réinitialiser les paramètres à leurs valeurs initiales ?

en: Are you sure you want to rollback to the previous version of the plugin?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir revenir à la version précédente du plugin ?

en: Attention! Some URLs passed through the config file rules and were loaded through WordPress rewrite which may slow down your website. %s Please follow this tutorial to fix the issue: %s
fr_FR: Attention ! Certains URL ont été transmis à travers les règles du fichier de configuration et ont été chargés via la réécriture WordPress, ce qui pourrait ralentir votre site web. %s Veuillez suivre ce tutoriel pour résoudre le problème : %s

en: Author Path
fr_FR: Chemin de l'auteur

en: Author URL by ID access
fr_FR: URL de l'auteur par accès ID

en: Auto Detect
fr_FR: Détection Automatique

en: Autodetect
fr_FR: Détection automatique

en: Automatically redirect the logged in users to the admin dashboard
fr_FR: Rediriger automatiquement les utilisateurs connectés vers le tableau de bord administrateur.

en: Autoptimizer
fr_FR: Autoptimiseur

en: Avoid using text mapping for commonly used paths such as wp-content, wp-admin, wp-includes because it can cause errors. Instead, use the 'Change Paths' feature in the Hide My Wp plugin to safely hide these paths.
fr_FR: Évitez d'utiliser la correspondance de texte pour les chemins couramment utilisés tels que wp-content, wp-admin, wp-includes car cela peut causer des erreurs. Utilisez plutôt la fonctionnalité 'Changer les chemins' dans le plugin Hide My Wp pour masquer en toute sécurité ces chemins.

en: Backend under SSL
fr_FR: Backend sous SSL

en: Backup Settings
fr_FR: Réglages de la sauvegarde

en: Backup/Restore
fr_FR: Sauvegarde/restauration

en: Backup/Restore Settings
fr_FR: Sauvegarder/restaurer les paramètres

en: Ban duration
fr_FR: Durée de l'interdiction

en: Beaver Builder
fr_FR: Constructeur de Beaver

en: Best regards
fr_FR: Bien cordialement

en: Bitnami detected. %sPlease read how to make the plugin compatible with AWS hosting%s
fr_FR: Bitnami détecté. %sVeuillez lire comment rendre le plugin compatible avec l'hébergement AWS%s.

en: Blacklist
fr_FR: Liste noire

en: Blacklist IPs
fr_FR: Mettre sur liste noire les adresses IP.

en: Blank Screen On Debugging
fr_FR: Écran blanc lors du débogage

en: Block Hostnames
fr_FR: Bloquer les noms d'hôtes

en: Block IP on login page
fr_FR: Bloquer l'adresse IP sur la page de connexion

en: Block Referrer
fr_FR: Bloquer le référent

en: Block Theme Detectors Crawlers
fr_FR: Bloquer les robots détecteurs de thèmes

en: Block User Agents
fr_FR: Bloquer les agents utilisateurs

en: Block known Users-Agents from popular Theme Detectors.
fr_FR: Bloquer les utilisateurs-agents connus des détecteurs de thèmes populaires.

en: Blocked IPs
fr_FR: Liste des IPs bloquées

en: Blocked IPs Report
fr_FR: Rapport des adresses IP bloquées

en: Blocked by
fr_FR: Bloqué par

en: British English
fr_FR: Anglais britannique

en: Brute Force IPs Blocked
fr_FR: Adresses IP bloquées par force brute

en: Brute Force Login Protection
fr_FR: Protection de connexion par force brute

en: Brute Force Protection
fr_FR: Protection contre les Attaques par Force Brute

en: Brute Force Settings
fr_FR: Paramètres de Force Brute

en: Bulgarian
fr_FR: Bulgare

en: BulletProof plugin! Make sure you save the settings in %s after activating Root Folder BulletProof Mode in BulletProof plugin.
fr_FR: Plugin BulletProof! Assurez-vous de sauvegarder les paramètres dans %s après avoir activé le mode BulletProof du dossier racine dans le plugin BulletProof.

en: By activating the Free version of %s you agree with our %sTerms of Use%s and %sPrivacy Policy%s
fr_FR: En activant la version gratuite de %s, vous acceptez nos %sConditions d'utilisation%s et notre %sPolitique de confidentialité%s.

en: CDN Enabled detected. Please include %s and %s paths in CDN Enabler Settings
fr_FR: CDN activé détecté. Veuillez inclure les chemins %s et %s dans les paramètres du CDN Enabler.

en: CDN Enabler detected! Learn how to configure it with %s %sClick here%s
fr_FR: Le CDN Enabler a été détecté ! Apprenez comment le configurer avec %s %sCliquez ici%s

en: CDN URLs
fr_FR: URLs CDN

en: CONNECTION ERROR! Make sure your website can access: %s
fr_FR: ERREUR DE CONNEXION ! Assurez-vous que votre site web peut accéder à : %s

en: Cache CSS, JS and Images to increase the frontend loading speed.
fr_FR: Cachez les fichiers CSS, JS et images pour augmenter la vitesse de chargement du frontend.

en: Canadian French
fr_FR: Français canadien

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Cancel the login hooks from other plugins and themes to prevent unwanted login redirects.
fr_FR: Annulez les crochets de connexion des autres plugins et thèmes pour éviter les redirections de connexion non désirées.

en: Change Options
fr_FR: Modifier les options

en: Change Paths
fr_FR: Modifier les chemins

en: Change Paths Now
fr_FR: Changer de chemins maintenant.

en: Change Paths for Logged Users
fr_FR: Modifier les chemins pour les utilisateurs connectés

en: Change Paths in Ajax Calls
fr_FR: Changer les chemins dans les appels Ajax

en: Change Paths in Cached Files
fr_FR: Changer les chemins dans les fichiers mis en cache

en: Change Paths in RSS feed
fr_FR: Changer les chemins dans le flux RSS.

en: Change Paths in Sitemaps XML
fr_FR: Changer les chemins dans les fichiers Sitemaps XML.

en: Change Relative URLs to Absolute URLs
fr_FR: Changer les URL relatives en URL absolues

en: Change WordPress paths while you're logged in
fr_FR: Changer les chemins WordPress pendant que vous êtes connecté.

en: Change paths in RSS feed for all images.
fr_FR: Changer les chemins dans le flux RSS pour toutes les images.

en: Change paths in Sitemap XML files and remove the plugin author and styles.
fr_FR: Changer les chemins dans les fichiers Sitemap XML et supprimer l'auteur du plugin et les styles.

en: Change the Tagline in %s > %s > %s
fr_FR: Changer le slogan dans %s > %s > %s

en: Change the WordPress common paths in the cached files.
fr_FR: Changer les chemins communs de WordPress dans les fichiers mis en cache.

en: Change the signup path from %s %s > Change Paths > Custom Register URL%s or uncheck the option %s > %s > %s
fr_FR: Modifier le chemin d'inscription de %s %s > Modifier les chemins > URL d'inscription personnalisée%s ou décocher l'option %s > %s > %s

en: Change the text in all CSS and JS files including cached files generated by cache plugins.
fr_FR: Modifie le texte dans tous les fichiers CSS et JS, y compris les fichiers mis en cache générés par les plugins de cache.

en: Change the text only in classes, styles & scrips. (Recommended ON)
fr_FR: Changer le texte uniquement dans les classes, styles & scripts. (Recommandé ACTIVÉ)

en: Change the user 'admin' or 'administrator' with another name to improve security.
fr_FR: Changer l'utilisateur 'admin' ou 'administrateur' par un autre nom pour améliorer la sécurité.

en: Change the wp-config.php file permission to Read-Only using File Manager.
fr_FR: Changez la permission du fichier wp-config.php en Lecture seule en utilisant le Gestionnaire de fichiers.

en: Change the wp-login from %s %s > Change Paths > Custom login URL%s and Switch on %s %s > Brute Force Protection%s
fr_FR: Changer le wp-login de %s %s > Changer les chemins > URL de connexion personnalisée%s et Activer %s %s > Protection contre les attaques par force brute%s

en: Changing the predefined security headers may affect the website funtionality.
fr_FR: Modifier les en-têtes de sécurité prédéfinis peut affecter la fonctionnalité du site web.

en: Check Frontend Paths
fr_FR: Vérifier les Chemins Frontend

en: Check Your Website
fr_FR: Vérifier le site Web

en: Check if the website paths are working correctly.
fr_FR: Vérifiez si les chemins d'accès du site web fonctionnent correctement.

en: Check if your website is secured with the current settings.
fr_FR: Vérifiez si votre site Web est sécurisé avec les paramètres actuels.

en: Check the %s RSS feed %s and make sure the image paths are changed.
fr_FR: Vérifiez le flux RSS %s %s et assurez-vous que les chemins des images ont été modifiés.

en: Check the %s Sitemap XML %s and make sure the image paths are changed.
fr_FR: Vérifiez le %s Plan du site XML %s et assurez-vous que les chemins des images ont été modifiés.

en: Check the website loading speed with %sPingdom Tool%s
fr_FR: Vérifiez la vitesse de chargement du site web avec %sPingdom Tool%s.

en: Choose a proper database password, at least 8 characters long with a combination of letters, numbers and special characters. After you change it, set the new password in the wp-config.php file <code>define('DB_PASSWORD', 'NEW_DB_PASSWORD_GOES_HERE');</code>
fr_FR: Choisissez un mot de passe de base de données approprié, d'au moins 8 caractères de long avec une combinaison de lettres, de chiffres et de caractères spéciaux. Après l'avoir changé, définissez le nouveau mot de passe dans le fichier wp-config.php <code>define('DB_PASSWORD', 'NOUVEAU_MOT_DE_PASSE_DB_ICI');</code>

en: Choose the type of server you are using to get the most suitable configuration for your server.
fr_FR: Choisissez le type de serveur que vous utilisez pour obtenir la configuration la plus adaptée à votre serveur.

en: Chose what to do when accessing from whitelist IP addresses and whitelisted paths.
fr_FR: Choisissez quoi faire lors de l'accès à partir des adresses IP de la liste blanche et des chemins autorisés.

en: Clean Login Page
fr_FR: Page de connexion épurée

en: Click %sContinue%s to set the predefined paths.
fr_FR: Cliquez sur %sContinuer%s pour définir les chemins prédéfinis.

en: Click Backup and the download will start automatically. You can use the Backup for all your websites.
fr_FR: Cliquez sur Sauvegarde et le téléchargement démarrera automatiquement. Vous pouvez utiliser la Sauvegarde pour tous vos sites web.

en: Close Error
fr_FR: Fermer Erreur

en: Cloud Panel
fr_FR: Panneau Cloud

en: Comments Path
fr_FR: Chemin des commentaires

en: Compatibility
fr_FR: Compatibilité

en: Compatibility Settings
fr_FR: Paramètres de compatibilité

en: Compatibility with Manage WP plugin
fr_FR: Compatibilité avec le plugin Manage WP

en: Compatibility with Token Based Login plugins
fr_FR: Compatibilité avec les plugins de connexion basés sur les jetons

en: Compatible with All In One WP Security plugin. Use them together for Virus Scan, Firewall, Brute Force protection.
fr_FR: Compatible avec le plugin All In One WP Security. Utilisez-les ensemble pour l'analyse antivirus, le pare-feu et la protection contre les attaques par force brute.

en: Compatible with JCH Optimize Cache plugin. Works with all the options to optimize for CSS and JS.
fr_FR: Compatible avec le plugin de cache JCH Optimize. Fonctionne avec toutes les options pour optimiser le CSS et le JS.

en: Compatible with Solid Security plugin. Use them together for Site Scanner, File Change Detection, Brute Force Protection.
fr_FR: Compatible avec le plugin de sécurité solide. Utilisez-les ensemble pour le scanner de site, la détection de changement de fichiers et la protection contre les attaques par force brute.

en: Compatible with Sucuri Security plugin. Use them together for Virus Scan, Firewall, File Integrity Monitoring.
fr_FR: Compatible avec le plugin de sécurité Sucuri. Utilisez-les ensemble pour l'analyse antivirus, le pare-feu et la surveillance de l'intégrité des fichiers.

en: Compatible with Wordfence Security plugin. Use them together for Malware Scan, Firewall, Brute Force protection.
fr_FR: Compatible avec le plugin de sécurité Wordfence. Utilisez-les ensemble pour l'analyse des logiciels malveillants, le pare-feu et la protection contre les attaques par force brute.

en: Compatible with all themes and plugins.
fr_FR: Compatible avec tous les thèmes et plugins.

en: Config file is not writable. Create the file if not exists or copy to %s file the following lines: %s
fr_FR: Le fichier de configuration n'est pas modifiable. Créez le fichier s'il n'existe pas ou copiez les lignes suivantes dans le fichier %s : %s

en: Config file is not writable. Create the file if not exists or copy to %s file with the following lines: %s
fr_FR: Le fichier de configuration n'est pas modifiable. Créez le fichier s'il n'existe pas ou copiez-le dans le fichier %s avec les lignes suivantes : %s

en: Config file is not writable. You have to added it manually at the beginning of the %s file: %s
fr_FR: Le fichier de configuration n’est pas accessible en écriture. Vous devez l’ajouter manuellement au début du fichier %s : %s

en: Congratulations! You completed all the security tasks. Make sure you check your site once a week.
fr_FR: Félicitations ! Vous avez terminé toutes les tâches de sécurité. Assurez-vous de vérifier votre site une fois par semaine.

en: Connect to Cloud
fr_FR: Connectez-vous au Cloud

en: Continue
fr_FR: Continuer

en: Convert links like /wp-content/* into  %s/wp-content/*.
fr_FR: Convertir les liens tels que /wp-content/* en %s/wp-content/*.

en: Copy the %s SAFE URL %s and use it to deactivate all the custom paths if you can't login.
fr_FR: Copiez %s l'URL SAFE %s et utilisez-la pour désactiver tous les chemins personnalisés si vous ne pouvez pas vous connecter.

en: Core Contents Path
fr_FR: Chemin des Contenus de Base

en: Core Includes Path
fr_FR: Chemin d'inclusion du noyau

en: Could not fix it. You need to change it manually.
fr_FR: Je n’ai pas pu le réparer. Vous devez le changer manuellement.

en: Could not found anything based on your search.
fr_FR: Impossible de trouver quoi que ce soit en fonction de votre recherche.

en: Country Blocking
fr_FR: Blocage par pays

en: Croatian
fr_FR: Croate

en: Custom Activation Path
fr_FR: Chemin d'activation personnalisé

en: Custom Admin Path
fr_FR: Chemin d'administration personnalisé

en: Custom Cache Directory
fr_FR: Répertoire de cache personnalisé

en: Custom Login Path
fr_FR: Chemin de connexion personnalisé

en: Custom Logout Path
fr_FR: Chemin de déconnexion personnalisé

en: Custom Lost Password Path
fr_FR: Chemin personnalisé pour la perte de mot de passe

en: Custom Register Path
fr_FR: Chemin d'inscription personnalisé

en: Custom Safe URL Param
fr_FR: Paramètre d'URL sécurisé personnalisé

en: Custom admin-ajax Path
fr_FR: Chemin admin-ajax personnalisé

en: Custom author Path
fr_FR: Chemin personnalisé de l’auteur

en: Custom category Path
fr_FR: Chemin personnalisé de catégorie

en: Custom comment Path
fr_FR: Chemin de commentaire personnalisé

en: Custom message to show to blocked users.
fr_FR: Message personnalisé à afficher aux utilisateurs bloqués.

en: Custom plugins Path
fr_FR: Chemin personnalisé /plugins

en: Custom tags Path
fr_FR: Balises personnalisées Chemin

en: Custom theme style name
fr_FR: Nom de style de thème personnalisé

en: Custom themes Path
fr_FR: Chemin personnalisé /themes

en: Custom uploads Path
fr_FR: Chemin personnalisé /uploads

en: Custom wp-content Path
fr_FR: Chemin personnalisé /wp-content

en: Custom wp-includes Path
fr_FR: Chemin personnalisé /wp-includes

en: Custom wp-json Path
fr_FR: Chemin personnalisé /wp-json

en: Customize & Secure all WordPress paths from hacker bots attacks.
fr_FR: Personnalisez et sécurisez tous les chemins de WordPress contre les attaques des bots hackers.

en: Customize the CSS and JS URLs in your website body.
fr_FR: Personnalisez les URL CSS et JS dans le corps de votre site web.

en: Customize the IDs and Class names in your website body.
fr_FR: Personnalisez les identifiants et les noms de classe dans le corps de votre site web.

en: Czech
fr_FR: Tchèque

en: DB Debug Mode
fr_FR: Mode de débogage de la base de données

en: Danish
fr_FR: Danois

en: Database Prefix
fr_FR: Préfixe de base de données

en: Deactivated
fr_FR: Désactivé

en: Debug Mode
fr_FR: Mode de développement

en: Default
fr_FR: Par défaut

en: Default WordPress Tagline
fr_FR: Slogan par défaut de WordPress

en: Details
fr_FR: Détails

en: Disable "rest_route" param access
fr_FR: Désactiver l'accès au paramètre "rest_route"

en: Disable Click Message
fr_FR: Désactiver le message de clic

en: Disable Copy
fr_FR: Désactiver Copie

en: Disable Copy/Paste
fr_FR: Désactiver Copier/Coller

en: Disable Copy/Paste Message
fr_FR: Désactiver le message de copier/coller

en: Disable Copy/Paste for Logged Users
fr_FR: Désactiver Copier/Coller pour les Utilisateurs Connectés

en: Disable DISALLOW_FILE_EDIT for live websites in wp-config.php <code>define('DISALLOW_FILE_EDIT', true);</code>
fr_FR: Désactivez DISALLOW_FILE_EDIT pour les sites Web en direct dans wp-config.php <code>définir('DISALLOW_FILE_EDIT', true);</code>

en: Disable Directory Browsing
fr_FR: Désactiver la navigation dans le répertoire

en: Disable Drag/Drop Images
fr_FR: Désactiver le glisser-déposer des images.

en: Disable Drag/Drop Message
fr_FR: Désactiver le message de glisser-déposer.

en: Disable Drag/Drop for Logged Users
fr_FR: Désactiver le Glisser/Déposer pour les Utilisateurs Connectés

en: Disable Inspect Element
fr_FR: Désactiver l'inspection d'éléments

en: Disable Inspect Element Message
fr_FR: Désactiver le message Inspecter l'élément

en: Disable Inspect Element for Logged Users
fr_FR: Désactiver l'Inspecteur d'Éléments pour les Utilisateurs Connectés

en: Disable Options
fr_FR: Désactiver les options

en: Disable Paste
fr_FR: Désactiver Coller

en: Disable REST API access
fr_FR: Désactiver l'accès à l'API REST

en: Disable REST API access for not logged in users
fr_FR: Désactiver l'accès à l'API REST pour les utilisateurs non connectés.

en: Disable REST API access using the parameter 'rest_route'
fr_FR: Désactiver l'accès à l'API REST en utilisant le paramètre 'rest_route'.

en: Disable RSD Endpoint from XML-RPC
fr_FR: Désactiver le point de terminaison RSD de XML-RPC.

en: Disable Right-Click
fr_FR: Désactiver le clic droit

en: Disable Right-Click for Logged Users
fr_FR: Désactiver le clic droit pour les utilisateurs connectés

en: Disable SCRIPT_DEBUG for live websites in wp-config.php <code>define('SCRIPT_DEBUG', false);</code>
fr_FR: Désactivez SCRIPT_DEBUG pour les sites en direct dans wp-config.php <code>define('SCRIPT_DEBUG', false);</code>

en: Disable View Source
fr_FR: Désactiver la source de vue

en: Disable View Source Message
fr_FR: Désactiver le message "Afficher la source".

en: Disable View Source for Logged Users
fr_FR: Désactiver la fonction "Voir la source" pour les utilisateurs connectés.

en: Disable WP_DEBUG for live websites in wp-config.php <code>define('WP_DEBUG', false);</code>
fr_FR: Désactivez WP_DEBUG pour les sites Web en direct dans le fichier wp-config.php <code>define('WP_DEBUG', false);</code>

en: Disable XML-RPC access
fr_FR: Désactiver l'accès XML-RPC

en: Disable copy functions on your website
fr_FR: Désactivez les fonctions de copie sur votre site Web.

en: Disable image drag & drop on your website
fr_FR: Désactiver le glisser-déposer d'images sur votre site web.

en: Disable paste function on your website
fr_FR: Désactiver la fonction de collage sur votre site web.

en: Disable the RSD (Really Simple Discovery) support for XML-RPC & remove RSD tag from header
fr_FR: Désactivez le support RSD (Really Simple Discovery) pour XML-RPC et supprimez la balise RSD de l'en-tête.

en: Disable the access to /xmlrpc.php to prevent %sBrute force attacks via XML-RPC%s
fr_FR: Désactivez l'accès à /xmlrpc.php pour prévenir les %sattaques par force brute via XML-RPC%s.

en: Disable the copy/paste action on your website.
fr_FR: Désactivez l'action de copier/coller sur votre site web.

en: Disable the external calls to xml-rpc.php file and prevent Brute Force attacks.
fr_FR: Désactivez les appels externes au fichier xml-rpc.php et empêchez les attaques par force brute.

en: Disable the inspect element view on your website
fr_FR: Désactivez la vue de l'inspecteur d'éléments sur votre site Web.

en: Disable the right-click action on your website.
fr_FR: Désactivez l'action du clic droit sur votre site web.

en: Disable the right-click functionality on your website
fr_FR: Désactivez la fonctionnalité de clic droit sur votre site web.

en: Disable the source-code view on your website
fr_FR: Désactivez la vue du code source sur votre site Web.

en: Displaying any kind of debug info in the frontend is extremely bad. If any PHP errors happen on your site they should be logged in a safe place and not displayed to visitors or potential attackers.
fr_FR: Afficher n'importe quel type d'informations de débogage sur le frontend est extrêmement mauvais. Si des erreurs PHP se produisent sur votre site, elles doivent être consignées dans un endroit sûr et non affichées aux visiteurs ou aux éventuels attaquants.

en: Do Login & Logout Redirects
fr_FR: Redirections de connexion et de déconnexion effectuées.

en: Do not log out from this browser until you are confident that the Log in Page is working and you will be able to login again.
fr_FR: Ne vous déconnectez pas de ce navigateur tant que vous n'êtes pas sûr que la page de connexion fonctionne et que vous pourrez vous reconnecter.

en: Do not logout from your account until you are confident that reCAPTCHA is working and you will be able to login again.
fr_FR: Ne vous déconnectez pas de votre compte tant que vous n'êtes pas sûr que reCAPTCHA fonctionne et que vous pourrez vous reconnecter.

en: Do you want to restore the last saved settings?
fr_FR: Voulez-vous restaurer les derniers paramètres enregistrés ?

en: Don't forget to reload the Nginx service.
fr_FR: N’oubliez pas de relancer le service Nginx.

en: Don't let URLs like domain.com?author=1 show the user login name
fr_FR: Ne laissez pas les URL comme domain.com?author=1 afficher le nom d'utilisateur de l'utilisateur

en: Don't let hackers see any directory content. See %sUploads Directory%s
fr_FR: Ne laissez pas les pirates voir le contenu des répertoires. Voir %sRépertoire de téléchargements%s.

en: Don't load Emoji Icons if you don't use them
fr_FR: Ne charge pas les icônes Emoji si tu ne les utilises pas.

en: Don't load WLW if you didn't configure Windows Live Writer for your site
fr_FR: Ne chargez pas WLW si vous n'avez pas configuré Windows Live Writer pour votre site.

en: Don't load oEmbed service if you don't use oEmbed videos
fr_FR: Ne chargez pas le service oEmbed si vous n'utilisez pas de vidéos oEmbed.

en: Done!
fr_FR: Thank you! I am ready to start translating your messages into FRENCH.

en: Download Debug
fr_FR: Télécharger Debug

en: Dutch
fr_FR: Néerlandais

en: ERROR! Please make sure you use a valid token to activate the plugin
fr_FR: ERREUR ! Veuillez vous assurer d'utiliser un jeton valide pour activer le plugin.

en: ERROR! Please make sure you use the right token to activate the plugin
fr_FR: ERREUR ! Veuillez vous assurer d'utiliser le bon jeton pour activer le plugin.

en: Edit wp-config.php and add <code>ini_set('display_errors', 0);</code> at the end of the file
fr_FR: Modifier wp-config.php et ajouter <code>ini_set('display_errors', 0);</code> à la fin du fichier.

en: Email Address
fr_FR: Adresse e-mail

en: Email Notification
fr_FR: Notification Mail

en: Email your hosting company and tell them you'd like to switch to a newer version of MySQL or move your site to a better hosting company
fr_FR: Envoyez un e-mail à votre société d'hébergement et dites-leur que vous souhaitez passer à une version plus récente de MySQL ou transférer votre site vers une meilleure société d'hébergement.

en: Email your hosting company and tell them you'd like to switch to a newer version of PHP or move your site to a better hosting company.
fr_FR: Envoyez un e-mail à votre société d'hébergement et indiquez-leur que vous souhaitez passer à une version plus récente de PHP ou transférer votre site vers une société d'hébergement plus performante.

en: Empty
fr_FR: Vide

en: Empty ReCaptcha. Please complete reCaptcha.
fr_FR: ReCaptcha vide. Veuillez compléter le reCaptcha.

en: English
fr_FR: Anglais

en: Enter the 32 chars token from Order/Licence on %s
fr_FR: Entrez le jeton de 32 caractères de la commande/licence sur %s

en: Error! No backup to restore.
fr_FR: Erreur ! Aucune sauvegarde à restaurer.

en: Error! The backup is not valid.
fr_FR: Erreur ! La sauvegarde est non valide.

en: Error! The new paths are not loading correctly. Clear all cache and try again.
fr_FR: Erreur ! Les nouveaux chemins ne se chargent pas correctement. Efface tout le cache et réessaie.

en: Error: You entered the same URL twice in the URL Mapping. We removed the duplicates to prevent any redirect errors.
fr_FR: Erreur : Vous avez saisi la même URL deux fois dans le Mappage d'URL. Nous avons supprimé les doublons pour éviter tout problème de redirection.

en: Error: You entered the same text twice in the Text Mapping. We removed the duplicates to prevent any redirect errors.
fr_FR: Erreur : Vous avez saisi le même texte deux fois dans le Mappage de texte. Nous avons supprimé les doublons pour éviter toute erreur de redirection.

en: Even if the default paths are protected by %s after customization, we recommend setting the correct permissions for all directories and files on your website, use File Manager or FTP to check and change the permissions. %sRead more%s
fr_FR: Même si les chemins par défaut sont protégés par %s après personnalisation, nous recommandons de définir les autorisations correctes pour tous les répertoires et fichiers de votre site web, utilisez le Gestionnaire de fichiers ou FTP pour vérifier et modifier les autorisations. %sEn savoir plus%s

en: Events Log
fr_FR: Journal des événements

en: Events Log Settings
fr_FR: Paramètres du journal des événements

en: Every good developer should turn on debugging before getting started on a new plugin or theme. In fact, the WordPress Codex 'highly recommends' that developers use SCRIPT_DEBUG. Unfortunately, many developers forget the debug mode even when the website is live. Showing debug logs in the frontend will let hackers know a lot about your WordPress website.
fr_FR: Tout bon développeur devrait activer le débogage avant de commencer à travailler sur un nouveau plugin ou thème. En fait, le Codex WordPress "recommande fortement" aux développeurs d'utiliser SCRIPT_DEBUG. Malheureusement, de nombreux développeurs oublient le mode débogage même lorsque le site est en ligne. Afficher les journaux de débogage en frontend permettra aux pirates de découvrir beaucoup de choses sur votre site WordPress.

en: Every good developer should turn on debugging before getting started on a new plugin or theme. In fact, the WordPress Codex 'highly recommends' that developers use WP_DEBUG. <br /><br />Unfortunately, many developers forget the debug mode, even when the website is live. Showing debug logs in the frontend will let hackers know a lot about your WordPress website.
fr_FR: Tout bon développeur devrait activer le mode de débogage avant de commencer à travailler sur un nouveau plugin ou thème. En fait, le Codex WordPress "recommande fortement" aux développeurs d'utiliser WP_DEBUG. <br /><br />Malheureusement, de nombreux développeurs oublient le mode de débogage, même lorsque le site est en ligne. Afficher les journaux de débogage en frontend permettra aux pirates informatiques d'en apprendre beaucoup sur votre site WordPress.

en: Example:
fr_FR: Exemple :

en: Experimental
fr_FR: Expérimental (-e/s)

en: Exposing the PHP version will make the job of attacking your site much easier.
fr_FR: Exposer la version de PHP rendra le travail d'attaque de votre site beaucoup plus facile.

en: Fail Attempts
fr_FR: Tentatives échouées

en: Failed
fr_FR: Echec

en: Features
fr_FR: Caractéristiques

en: Feed & Sitemap
fr_FR: Alimentation & Plan du site

en: Feed Security
fr_FR: Sécurité des Aliments

en: File Permissions
fr_FR: Autorisations de Fichier

en: File permissions in WordPress play a critical role in website security. Properly configuring these permissions ensures that unauthorized users cannot gain access to sensitive files and data. <br />Incorrect permissions can inadvertently open your website to attacks, making it vulnerable. <br />As a WordPress administrator, understanding and correctly setting file permissions are essential for safeguarding your site against potential threats.
fr_FR: Les autorisations de fichier dans WordPress jouent un rôle crucial dans la sécurité du site web. Configurer correctement ces autorisations garantit que les utilisateurs non autorisés ne peuvent pas accéder aux fichiers et données sensibles. <br />Des autorisations incorrectes peuvent involontairement ouvrir votre site web aux attaques, le rendant vulnérable. <br />En tant qu'administrateur WordPress, comprendre et définir correctement les autorisations de fichier sont essentiels pour protéger votre site contre les menaces potentielles.

en: Filter
fr_FR: Filtre

en: Firewall Against Script Injection
fr_FR: Firewall Contre l'Injection de Script

en: Firewall Location
fr_FR: Emplacement du pare-feu

en: Firewall Strength
fr_FR: Force du pare-feu

en: Firewall against injections is loaded
fr_FR: Le pare-feu contre les injections est chargé.

en: First, you need to activate the %sLite Mode%s
fr_FR: Tout d'abord, vous devez activer le %sMode Lite%s.

en: First, you need to activate the %sLite Mode%s in %s
fr_FR: Tout d'abord, vous devez activer le %sMode Lite%s dans %s.

en: Fix it
fr_FR: Corriger

en: Flywheel
fr_FR: Volant d'inertie

en: Flywheel detected. Add the redirects in the Flywheel Redirect rules panel %s.
fr_FR: Volant d'inertie détecté. Ajoutez les redirections dans le panneau de règles de redirection du volant d'inertie %s.

en: Folder %s is browsable
fr_FR: Le dossier %s est navigable.

en: French
fr_FR: Français

en: From: %s <%s>
fr_FR: Par: %s <%s>

en: Front page
fr_FR: Page d’accueil

en: Frontend Login Test
fr_FR: Test de connexion Frontend

en: Frontend Test
fr_FR: Test Frontend

en: Fully compatible with Autoptimizer cache plugin. Works best with the the option Optimize/Aggregate CSS and JS files.
fr_FR: Entièrement compatible avec le plugin de cache Autoptimizer. Fonctionne mieux avec l'option Optimiser/Regrouper les fichiers CSS et JS.

en: Fully compatible with Beaver Builder plugin. Works best together with a cache plugin.
fr_FR: Entièrement compatible avec le plugin Beaver Builder. Fonctionne mieux en association avec un plugin de cache.

en: Fully compatible with Cache Enabler plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
fr_FR: Entièrement compatible avec le plugin Cache Enabler. Fonctionne mieux avec l'option Minify CSS et JS files.

en: Fully compatible with Elementor Website Builder plugin. Works best together with a cache plugin
fr_FR: Entièrement compatible avec le plugin Constructeur de site Elementor. Fonctionne mieux en association avec un plugin de cache.

en: Fully compatible with Fusion Builder plugin by Avada. Works best together with a cache plugin.
fr_FR: Entièrement compatible avec le plugin Fusion Builder d'Avada. Fonctionne de manière optimale en association avec un plugin de cache.

en: Fully compatible with Hummingbird cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
fr_FR: Entièrement compatible avec le plugin de cache Hummingbird. Fonctionne mieux avec l'option Minifier les fichiers CSS et JS.

en: Fully compatible with LiteSpeed Cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
fr_FR: Entièrement compatible avec le plugin LiteSpeed Cache. Fonctionne mieux avec l'option Minify CSS et JS files.

en: Fully compatible with Oxygen Builder plugin. Works best together with a cache plugin.
fr_FR: Entièrement compatible avec le plugin Oxygen Builder. Fonctionne au mieux en association avec un plugin de cache.

en: Fully compatible with W3 Total Cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
fr_FR: Entièrement compatible avec le plugin W3 Total Cache. Fonctionne mieux avec l'option Minify CSS et JS files.

en: Fully compatible with WP Fastest Cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
fr_FR: Entièrement compatible avec le plugin WP Fastest Cache. Fonctionne mieux avec l'option Minify CSS et JS files.

en: Fully compatible with WP Super Cache cache plugin.
fr_FR: Entièrement compatible avec le plugin de mise en cache WP Super Cache.

en: Fully compatible with WP-Rocket cache plugin. Works best with the the option Minify/Combine CSS and JS files.
fr_FR: Entièrement compatible avec le plugin de cache WP-Rocket. Fonctionne mieux avec l'option Minify/Combine CSS et JS files.

en: Fully compatible with Woocommerce plugin.
fr_FR: Entièrement compatible avec le plugin Woocommerce.

en: Fusion Builder
fr_FR: Constructeur de Fusion

en: General
fr_FR: Général

en: Geo Security
fr_FR: Sécurité Géo

en: Geographic Security is a feature designed to stops attacks from different countries, and to put an end to harmful activity that comes from specific regions.
fr_FR: La sécurité géographique est une fonctionnalité conçue pour arrêter les attaques provenant de différents pays et mettre fin aux activités nuisibles issues de régions spécifiques.

en: German
fr_FR: Allemand

en: Get connected to the Cloud to initiate website security monitoring and implement a backup for your customized login to ensure prevention.
fr_FR: Connectez-vous au Cloud pour démarrer la surveillance de la sécurité du site web et mettre en place une sauvegarde pour votre connexion personnalisée afin d'assurer la prévention.

en: Ghost mode
fr_FR: Mode fantôme

en: Give random names to each plugin
fr_FR: Donner des noms aléatoires à chaque extension

en: Give random names to each theme (works in WP multisite)
fr_FR: Attribuez des noms aléatoires à chaque thème (fonctionne dans WP multisite).

en: Go PRO
fr_FR: Passez en version PRO

en: Go To Plugin
fr_FR: Aller à l’extension

en: Go to the Dashboard > Appearance section and update all the themes to the last version.
fr_FR: Allez à la page Mises à jour et mettez à jour tous les thèmes avec la dernière version.

en: Go to the Dashboard > Plugins section and update all the plugins to the last version.
fr_FR: Allez à la page Mises à jour et mettez à jour tous les thèmes avec la dernière version.

en: Godaddy detected! To avoid CSS errors, make sure you switch off the CDN from %s
fr_FR: Godaddy détecté ! Pour éviter les erreurs CSS, assurez-vous de désactiver le CDN de %s.

en: Good
fr_FR: Bon

en: Google reCaptcha V3 is not working with the current login form of %s .
fr_FR: Google reCaptcha V3 ne fonctionne pas avec le formulaire de connexion actuel de %s.

en: Great! The backup is restored.
fr_FR: Super ! La sauvegarde est restaurée.

en: Great! The initial values are restored.
fr_FR: Parfait ! Les valeurs initiales sont restaurées.

en: Great! The new paths are loading correctly.
fr_FR: Super ! Les nouveaux chemins se chargent correctement.

en: Greek
fr_FR: Grec

en: Having the admin URL visible in the source code it's awful because hackers will immediately know your secret admin path and start a Brute Force attack. The custom admin path should not appear in the ajax URL. <br /><br />Find solutions for %s how to hide the path from source code %s.
fr_FR: Avoir l'URL d'administration visible dans le code source, c'est terrible car les pirates sauront immédiatement votre chemin d'administration secret et commenceront une attaque par force brute. Le chemin d'administration personnalisé ne doit pas apparaître dans l'URL ajax. <br /><br />Trouvez des solutions pour %s comment masquer le chemin du code source %s.

en: Having the login URL visible in the source code is awful because hackers will immediately know your secret login path and start a Brute Force attack. <br /><br />The custom login path should be kept secret, and you should have Brute Force Protection activated for it. <br ><br />Find solutions for %s hiding the login path from source code here %s.
fr_FR: Avoir l'URL de connexion visible dans le code source est terrible car les pirates sauront immédiatement votre chemin d'accès secret et commenceront une attaque par force brute. <br /><br />Le chemin d'accès personnalisé pour la connexion doit être gardé secret, et vous devriez activer la protection contre les attaques par force brute pour celui-ci. <br /><br />Trouvez des solutions pour %s masquer le chemin d'accès à la connexion à partir du code source ici %s.

en: Having this PHP directive enabled will leave your site exposed to cross-site attacks (XSS). <br /><br />There's absolutely no valid reason to enable this directive, and using any PHP code that requires it is very risky.
fr_FR: Avoir cette directive PHP activée laissera votre site exposé aux attaques cross-site (XSS). <br /><br />Il n'y a absolument aucune raison valable d'activer cette directive, et utiliser un code PHP nécessitant cela est très risqué.

en: Header Security
fr_FR: Sécurité de l'en-tête

en: Headers & Firewall
fr_FR: En-têtes et Pare-feu

en: Hebrew
fr_FR: Hébreu

en: Help & FAQs
fr_FR: Aide & FAQ

en: Hide "login" Path
fr_FR: Masquer le chemin "login"

en: Hide "wp-admin"
fr_FR: Masquer "wp-admin".

en: Hide "wp-admin" From Non-Admin Users
fr_FR: Masquer "wp-admin" aux utilisateurs non-administrateurs.

en: Hide "wp-login.php"
fr_FR: Masquer "wp-login.php"

en: Hide /login path from visitors.
fr_FR: Masquez le chemin /login des visiteurs.

en: Hide /wp-admin path from non-administrator users.
fr_FR: Masquer le chemin /wp-admin aux utilisateurs non administrateurs.

en: Hide /wp-admin path from visitors.
fr_FR: Masquer le chemin /wp-admin aux visiteurs.

en: Hide /wp-login.php path from visitors.
fr_FR: Masquer le chemin /wp-login.php aux visiteurs.

en: Hide Admin Toolbar
fr_FR: Masquer la barre d'administration

en: Hide Admin Toolbar for users roles to prevent dashboard access.
fr_FR: Masquer la barre d'outils d'administration pour les rôles d'utilisateurs afin d'empêcher l'accès au tableau de bord.

en: Hide All The Plugins
fr_FR: Masquer tous les plugins

en: Hide Author ID URL
fr_FR: Masquer l'URL de l'ID de l'auteur

en: Hide Embed scripts
fr_FR: Masquer les scripts intégrés

en: Hide Emojicons
fr_FR: Masquer les emojicons

en: Hide Feed & Sitemap Link Tags
fr_FR: Masquer les balises de lien du flux et du plan de site

en: Hide HTML Comments
fr_FR: Masquer les commentaires HTML

en: Hide IDs from META Tags
fr_FR: Masquer les identifiants des balises META.

en: Hide Language Switcher
fr_FR: Masquer le sélecteur de langue

en: Hide Options
fr_FR: Masquer les options

en: Hide Paths in Robots.txt
fr_FR: Masquer les chemins dans le fichier Robots.txt

en: Hide Plugin Names
fr_FR: Masquer les noms des plugins

en: Hide REST API URL link
fr_FR: Masquer le lien de l'URL de l'API REST

en: Hide Theme Names
fr_FR: Masquer les noms des thèmes

en: Hide Version from Images, CSS and JS in WordPress
fr_FR: Masquer la version des images, du CSS et du JS dans WordPress.

en: Hide Versions from Images, CSS and JS
fr_FR: Masquer les versions des images, CSS et JS

en: Hide WLW Manifest scripts
fr_FR: Masquer les scripts de manifeste WLW.

en: Hide WP Common Files
fr_FR: Masquer les Fichiers Communs WP

en: Hide WP Common Paths
fr_FR: Masquer les Chemins Communs WP

en: Hide WP paths, wp-admin, wp-login, wp-content, plugins, themes, authors, XML-RPC, API, etc. Add 7G Firewall Security, Brute Force protection & more.
fr_FR: Masqueradez les chemins WP, wp-admin, wp-login, wp-content, plugins, themes, authors, XML-RPC, API, etc. Ajoutez la sécurité du pare-feu 7G, la protection contre les attaques par force brute et plus encore.

en: Hide WordPress Common Files
fr_FR: Masquer les fichiers communs WordPress

en: Hide WordPress Common Paths
fr_FR: Masquer les chemins communs de WordPress

en: Hide WordPress DNS Prefetch META Tags
fr_FR: Masquer les balises META de prélecture DNS de WordPress.

en: Hide WordPress Generator META Tags
fr_FR: Masquer les balises META du générateur WordPress

en: Hide WordPress Old Plugins Path
fr_FR: Masquer le chemin des anciens plugins WordPress

en: Hide WordPress Old Themes Path
fr_FR: Masquer le chemin des anciens thèmes WordPress

en: Hide WordPress common paths from %s Robots.txt %s file.
fr_FR: Masquez les chemins communs de WordPress du fichier %s Robots.txt %s.

en: Hide WordPress paths such as wp-admin, wp-content, and more from robots.txt file.
fr_FR: Masquez les chemins WordPress tels que wp-admin, wp-content, et plus encore du fichier robots.txt.

en: Hide all versions from the end of any Image, CSS and JavaScript files.
fr_FR: Masquer toutes les versions à la fin de tous les fichiers Image, CSS et JavaScript.

en: Hide both active and deactivated plugins
fr_FR: Masquer à la fois les extensions actives et désactivées.

en: Hide completed tasks
fr_FR: Masquer les tâches terminées

en: Hide the /feed and /sitemap.xml link Tags
fr_FR: Masquez les balises /feed et /sitemap.xml.

en: Hide the DNS Prefetch that points to WordPress
fr_FR: Masquez le DNS Prefetch qui pointe vers WordPress.

en: Hide the HTML Comments left by the themes and plugins
fr_FR: Masquez les commentaires HTML laissés par les thèmes et les plugins.

en: Hide the IDs from all &lt;links&gt;, &lt;style&gt;, &lt;scripts&gt; META Tags
fr_FR: Masquer les identifiants de tous les &lt;liens&gt;, &lt;styles&gt;, &lt;scripts&gt; et balises META.

en: Hide the New Admin Path
fr_FR: Masquer le chemin du nouvel administrateur

en: Hide the New Login Path
fr_FR: Masquer le nouveau chemin de connexion

en: Hide the WordPress Generator META tags
fr_FR: Masquez les balises META du générateur WordPress.

en: Hide the admin toolbar for logged users while in frontend.
fr_FR: Masquer la barre d'outils d'administration pour les utilisateurs connectés en mode frontal.

en: Hide the language switcher option on the login page
fr_FR: Masquer l'option de changement de langue sur la page de connexion.

en: Hide the new admin path from visitors. Show the new admin path only for logged users.
fr_FR: Masquez le nouveau chemin d'administration aux visiteurs. Affichez le nouveau chemin d'administration uniquement pour les utilisateurs connectés.

en: Hide the new login path from visitors. Show the new login path only for direct access.
fr_FR: Masquez le nouveau chemin d'accès à la connexion aux visiteurs. Affichez le nouveau chemin d'accès à la connexion uniquement pour un accès direct.

en: Hide the old /wp-content, /wp-include paths once they are changed with the new ones
fr_FR: Masquez les anciens chemins /wp-content, /wp-include une fois qu'ils sont remplacés par les nouveaux.

en: Hide the old /wp-content, /wp-include paths once they are changed with the new ones.
fr_FR: Masquez les anciens chemins /wp-content, /wp-include une fois qu'ils ont été remplacés par les nouveaux.

en: Hide the old /wp-content/plugins path once it's changed with the new one
fr_FR: Masquez l'ancien chemin /wp-content/plugins une fois qu'il a été remplacé par le nouveau.

en: Hide the old /wp-content/themes path once it's changed with the new one
fr_FR: Masquez l'ancien chemin /wp-content/themes une fois qu'il a été remplacé par le nouveau.

en: Hide wp-admin from Ajax URL
fr_FR: Masquer wp-admin de l'URL Ajax

en: Hide wp-config.php , wp-config-sample.php, readme.html, license.txt, upgrade.php and install.php files
fr_FR: Masquez les fichiers wp-config.php, wp-config-sample.php, readme.html, license.txt, upgrade.php et install.php.

en: Hide wp-config.php, wp-config-sample.php, readme.html, license.txt, upgrade.php and install.php files..
fr_FR: Masquez les fichiers wp-config.php, wp-config-sample.php, readme.html, license.txt, upgrade.php et install.php.

en: Hide wp-json & ?rest_route link tag from website header
fr_FR: Masquez les balises de lien wp-json & ?rest_route de l'en-tête du site.

en: Hiding the ID from meta tags in WordPress can potentially impact the caching process of plugins that rely on identifying the meta tags.
fr_FR: Masquer l'ID des balises meta dans WordPress peut potentiellement affecter le processus de mise en cache des plugins qui dépendent de l'identification des balises meta.

en: Hostname
fr_FR: Nom d'hôte

en: Hummingbird
fr_FR: Colibri

en: Hungarian
fr_FR: Hongrois

en: IIS detected. You need to update your %s file by adding the following lines after &lt;rules&gt; tag: %s
fr_FR: IIS détecté. Vous devez mettre à jour votre fichier %s en ajoutant les lignes suivantes après la balise &lt;rules&gt; : %s

en: IP Blocked
fr_FR: IP Bloqué

en: If the reCAPTCHA displays any error, please make sure you fix them before moving forward.
fr_FR: Si le reCAPTCHA affiche une erreur, assurez-vous de les corriger avant de continuer.

en: If the rewrite rules are not loading correctly in the config file, do not load the plugin and do not change the paths.
fr_FR: Si les règles de réécriture ne se chargent pas correctement dans le fichier de configuration, ne chargez pas le plugin et ne modifiez pas les chemins.

en: If this option is switched off, the text is changed brutally in source-code.
fr_FR: Si cette option est désactivée, le texte est modifié brutalement dans le code source.

en: If you bought %s please remove this plugin and install the one from %sYour Account%s
fr_FR: Si vous avez acheté %s, veuillez supprimer ce plugin et installer celui de %sVotre Compte%s.

en: If you can't configure %s, switch to Deactivated Mode and %scontact us%s.
fr_FR: Si vous ne parvenez pas à configurer %s, passez en mode Désactivé et %snous contacter%s.

en: If you can't configure reCAPTCHA, switch to Math reCaptcha protection.
fr_FR: Si vous ne pouvez pas configurer reCAPTCHA, passez à la protection Math reCaptcha.

en: If you do not have an e-commerce, membership or guest posting website, you shouldn't let users subscribe to your blog. You will end up with spam registrations and your website will be filled with spammy content and comments.
fr_FR: Si vous n'avez pas de site e-commerce, de site d'adhésion ou de publication d'invités, vous ne devriez pas permettre aux utilisateurs de s'abonner à votre blog. Vous finirez par avoir des inscriptions de spam et votre site sera rempli de contenu et de commentaires indésirables.

en: If you have access to php.ini file, set <code>allow_url_include = off</code> or contact the hosting company to set it off
fr_FR: Si vous avez accès au fichier php.ini, définissez <code>allow_url_include = off</code> ou contactez la société d'hébergement pour le désactiver.

en: If you have access to php.ini file, set <code>expose_php = off</code> or contact the hosting company to set it off
fr_FR: Si vous avez accès au fichier php.ini, définissez <code>expose_php = off</code> ou contactez la société d'hébergement pour le désactiver.

en: If you have access to php.ini file, set <code>register_globals = off</code> or contact the hosting company to set it off
fr_FR: Si vous avez accès au fichier php.ini, définissez <code>register_globals = off</code> ou contactez la société d'hébergement pour le désactiver.

en: If you have access to php.ini file, set <code>safe_mode = off</code> or contact the hosting company to set it off
fr_FR: Si vous avez accès au fichier php.ini, définissez <code>safe_mode = off</code> ou contactez la société d'hébergement pour le désactiver.

en: If you switch this option on, it will significantly slow down the website as CSS and JS files are loaded dynamically and not through rewrites to be able to change the text within all of them
fr_FR: Si vous activez cette option, le site web ralentira considérablement car les fichiers CSS et JS sont chargés de manière dynamique et non par des réécritures pour pouvoir modifier le texte à l'intérieur de tous ces fichiers.

en: If you're able to log in, you've set the new paths correctly.
fr_FR: Si vous parvenez à vous connecter, vous avez correctement configuré les nouveaux chemins.

en: If you're able to login, you've set reCAPTCHA correctly.
fr_FR: Si vous parvenez à vous connecter, vous avez correctement configuré reCAPTCHA.

en: If you're not using Windows Live Writer there's really no valid reason to have its link in the page header, because this tells the whole world you're using WordPress.
fr_FR: S'il vous plaît, envoyez-moi vos messages à traduire en français.

en: If you're not using any Really Simple Discovery services such as pingbacks, there's no need to advertise that endpoint (link) in the header. Please note that for most sites this is not a security issue because they "want to be discovered", but if you want to hide the fact that you're using WP, this is the way to go.
fr_FR: Si vous n'utilisez pas de services de découverte vraiment simples tels que les pingbacks, il n'est pas nécessaire de faire de la publicité pour cet endpoint (lien) dans l'en-tête. Veuillez noter que pour la plupart des sites, il ne s'agit pas d'un problème de sécurité car ils "veulent être découverts", mais si vous souhaitez cacher le fait que vous utilisez WP, c'est la solution à adopter.

en: If your site allows user logins, you need your login page to be easy to find for your users. You also need to do other things to protect against malicious login attempts. <br /><br />However, obscurity is a valid security layer when used as part of a comprehensive security strategy, and if you want to cut down on the number of malicious login attempts. Making your login page difficult to find is one way to do that.
fr_FR: Si votre site permet aux utilisateurs de se connecter, vous devez vous assurer que votre page de connexion est facile à trouver pour vos utilisateurs. Vous devez également prendre d'autres mesures pour vous protéger contre les tentatives de connexion malveillantes. <br /><br />Cependant, l'obscurité est une couche de sécurité valable lorsqu'elle est utilisée dans le cadre d'une stratégie de sécurité globale, et si vous souhaitez réduire le nombre de tentatives de connexion malveillantes. Rendre votre page de connexion difficile à trouver est une façon d'y parvenir.

en: Ignore security task
fr_FR: Ignorer la tâche de sécurité

en: Immediately block incorrect usernames on login forms.
fr_FR: Bloquez immédiatement les noms d'utilisateur incorrects sur les formulaires de connexion.

en: In .htaccess file
fr_FR: Dans le fichier .htaccess

en: In the old days, the default WordPress admin username was 'admin' or 'administrator'. Since usernames make up half of the login credentials, this made it easier for hackers to launch brute-force attacks. <br /><br />Thankfully, WordPress has since changed this and now requires you to select a custom username at the time of installing WordPress.
fr_FR: Dans le passé, le nom d'utilisateur par défaut de l'administration WordPress était 'admin' ou 'administrateur'. Comme les noms d'utilisateur constituent la moitié des identifiants de connexion, cela facilitait la tâche des pirates pour lancer des attaques par force brute. Heureusement, WordPress a depuis modifié cela et vous demande désormais de choisir un nom d'utilisateur personnalisé lors de l'installation de WordPress.

en: Indeed Ultimate Membership Pro detected. The plugin doesn't support custom %s paths as it doesn't use WordPress functions to call the Ajax URL
fr_FR: En effet, Ultimate Membership Pro détecté. Le plugin ne prend pas en charge les chemins personnalisés %s car il n'utilise pas les fonctions WordPress pour appeler l'URL Ajax.

en: Indonesian
fr_FR: Indonésien

en: Inmotion detected. %sPlease read how to make the plugin compatible with Inmotion Nginx Cache%s
fr_FR: Détection de mouvement. %sVeuillez lire comment rendre le plugin compatible avec le cache Inmotion Nginx%s

en: Install the last stable version of the plugin.
fr_FR: Installer la dernière version stable du plugin.

en: Integration with other CDN plugins and custom CDN URLs.
fr_FR: Intégration avec d'autres plugins CDN et URL CDN personnalisées.

en: Invalid name detected: %s. Add only the final path name to avoid WordPress errors.
fr_FR: Nom invalide détecté : %s. Ajoutez uniquement le nom du chemin final pour éviter les erreurs WordPress.

en: Invalid name detected: %s. The name can't end with / to avoid WordPress errors.
fr_FR: Nom invalide détecté : %s. Le nom ne peut pas se terminer par / pour éviter les erreurs de WordPress.

en: Invalid name detected: %s. The name can't start with / to avoid WordPress errors.
fr_FR: Nom invalide détecté : %s. Le nom ne peut pas commencer par / pour éviter les erreurs de WordPress.

en: Invalid name detected: %s. The paths can't end with . to avoid WordPress errors.
fr_FR: Nom invalide détecté : %s. Les chemins ne peuvent pas se terminer par . pour éviter les erreurs WordPress.

en: Invalid name detected: %s. You need to use another name to avoid WordPress errors.
fr_FR: Nom invalide détecté : %s. Vous devez utiliser un autre nom pour éviter les erreurs de WordPress.

en: It's important to %s save your settings every time you change them %s. You can use the backup to configure other websites you own.
fr_FR: Il est important de %s sauvegarder vos paramètres à chaque fois que vous les modifiez %s. Vous pouvez utiliser la sauvegarde pour configurer d'autres sites web que vous possédez.

en: It's important to hide or remove the readme.html file because it contains WP version details.
fr_FR: Il est important de masquer ou de supprimer le fichier readme.html car il contient des détails sur la version de WP.

en: It's important to hide the common WordPress paths to prevent attacks on vulnerable plugins and themes. <br /> Also, it's important to hide the names of plugins and themes to make it impossible for bots to detect them.
fr_FR: Il est important de masquer les chemins WordPress courants pour éviter les attaques sur les plugins et thèmes vulnérables. <br /> De même, il est crucial de cacher les noms des plugins et thèmes pour rendre impossible leur détection par les robots.

en: It's important to only include internal URLs from Frontend source code after you activate the Lite Mode within %s.
fr_FR: Il est important d'inclure uniquement les URL internes du code source Frontend après avoir activé le Mode Lite dans %s.

en: It's important to rename common WordPress paths, such as wp-content and wp-includes to prevent hackers from knowing that you have a WordPress website.
fr_FR: Il est important de renommer les chemins WordPress courants, tels que wp-content et wp-includes, pour éviter que les pirates sachent que vous avez un site WordPress.

en: It's not safe to have Database Debug turned on. Make sure you don't use Database debug on live websites.
fr_FR: Il n'est pas sûr d'avoir le débogage de la base de données activé. Assurez-vous de ne pas utiliser le débogage de la base de données sur les sites web en direct.

en: Italian
fr_FR: Italien

en: JCH Optimize Cache
fr_FR: JCH Optimiser Cache

en: Jananese
fr_FR: Japonais

en: Javascript is disabled on your browser! You need to activate the javascript in order to use %s plugin.
fr_FR: Javascript est désactivé sur votre navigateur ! Vous devez activer le javascript pour utiliser le plugin %s.

en: Just another WordPress site
fr_FR: C'est un site qui utilise WordPress

en: Know what the other users are doing on your website.
fr_FR: Savoir ce que les autres utilisateurs font sur votre site web.

en: Korean
fr_FR: Coréen

en: Last 30 days Security Stats
fr_FR: Statistiques de sécurité des 30 derniers jours

en: Last check:
fr_FR: Dernière vérification :

en: Late Loading
fr_FR: Chargement différé

en: Latvian
fr_FR: Letton

en: Learn How
fr_FR: Apprenez comment

en: Learn How To Add the Code
fr_FR: Découvrez comment ajouter le code

en: Learn how to disable %sDirectory Browsing%s or switch on %s %s > Change Paths > Disable Directory Browsing%s
fr_FR: Apprenez comment désactiver %sl'affichage des répertoires%s ou activer %s %s > Modifier les chemins > Désactiver l'affichage des répertoires%s

en: Learn how to set your website as %s. %sClick Here%s
fr_FR: Découvrez comment définir votre site Web comme %s. %sCliquer ici%s

en: Learn how to setup on Local & Nginx
fr_FR: Apprenez comment configurer sur Local & Nginx

en: Learn how to setup on Nginx server
fr_FR: Apprenez comment configurer un serveur Nginx.

en: Learn how to use the shortcode
fr_FR: Apprenez à utiliser le shortcode

en: Learn more about
fr_FR: En savoir plus sur

en: Learn more about %s 7G firewall %s.
fr_FR: Apprenez-en plus sur le pare-feu %s 7G %s.

en: Learn more about %s 8G firewall %s.
fr_FR: Apprenez-en plus sur le pare-feu %s 8G %s.

en: Level of Security
fr_FR: Niveau de sécurité

en: Levels of security
fr_FR: Niveaux de sécurité

en: Limit the number of allowed login attempts using normal login form.
fr_FR: Limitez le nombre de tentatives de connexion autorisées en utilisant le formulaire de connexion normal.

en: Lite Mode
fr_FR: Mode Lite

en: Lite Mode will set these predefined paths
fr_FR: Le mode Lite définira ces chemins prédéfinis.

en: Lite mode
fr_FR: Mode Lite

en: Lithuanian
fr_FR: Lituanien

en: Load after all plugins are loaded. On "template_redirects" hook.
fr_FR: Charger une fois que tous les plugins sont chargés. Sur le crochet "template_redirects".

en: Load before all plugins are loaded. On "plugins_loaded" hook.
fr_FR: Charger avant que tous les plugins ne soient chargés. Sur le crochet "plugins_loaded".

en: Load the plugin as a Must Use plugin.
fr_FR: Chargez le plugin en tant que plugin Must Use.

en: Load when the plugins are initialized. On "init" hook.
fr_FR: Charger lorsque les plugins sont initialisés. Sur le crochet "init".

en: Loading Speed Settings
fr_FR: Chargement des paramètres de vitesse

en: Local & NGINX detected. In case you didn't add the code in the NGINX config already, please add the following line. %s
fr_FR: Local & NGINX détectés. Si vous n'avez pas déjà ajouté le code dans la configuration NGINX, veuillez ajouter la ligne suivante. %s

en: Lockout Message
fr_FR: Message de verrouillage

en: Log Users Events
fr_FR: Journaux des événements utilisateurs

en: Login & Logout Redirects
fr_FR: Redirections lors de la Connexion et de la Déconnexion

en: Login Blocked by Hide My WordPress
fr_FR: Connexion bloquée par Hide My WordPress

en: Login Path
fr_FR: Chemin de connexion

en: Login Redirect URL
fr_FR: Adresse de redirection à la connexion

en: Login Security
fr_FR: Sécurité de connexion

en: Login Test
fr_FR: Test de Connexion

en: Login URL
fr_FR: URL de connexion

en: Logout Redirect URL
fr_FR: Adresse de redirection à la déconnexion

en: Lost Password Form Protection
fr_FR: Protection du Formulaire de Mot de Passe Perdu

en: Make sure the redirect URLs exist on your website. %sThe User Role redirect URL has higher priority than the Default redirect URL.
fr_FR: Assurez-vous que les URL de redirection existent sur votre site web. %sL'URL de redirection du rôle utilisateur a une priorité plus élevée que l'URL de redirection par défaut.

en: Make sure you know what you do when changing the headers.
fr_FR: Assurez-vous de bien savoir ce que vous faites lorsque vous modifiez les en-têtes.

en: Make sure you save the settings and empty the cache before checking your website with our tool.
fr_FR: Assurez-vous d’enregistrer les réglages et de vider le cache avant de vérifier votre site Web avec notre outil.

en: Make that the redirect URLs exist on your website. %sThe User Role redirect URL has higher priority than the Default redirect URL.
fr_FR: Assurez-vous que les URL de redirection existent sur votre site web. %sL'URL de redirection du rôle utilisateur a une priorité plus élevée que l'URL de redirection par défaut.

en: Manage Login and Logout Redirects
fr_FR: Gérer les redirections de connexion et de déconnexion.

en: Manage whitelist & blacklist IP addresses
fr_FR: Gérer les adresses IP en liste blanche et liste noire

en: Manually block/unblock IP addresses.
fr_FR: Bloquer/débloquer manuellement des adresses IP.

en: Manually customize each plugin name and overwrite the random name
fr_FR: Personnalisez manuellement chaque nom de plugin et écrasez le nom aléatoire.

en: Manually customize each theme name and overwrite the random name
fr_FR: Personnalisez manuellement chaque nom de thème et écrasez le nom aléatoire.

en: Manually whitelist trusted IP addresses.
fr_FR: Ajoutez manuellement les adresses IP de confiance à la liste blanche.

en: Mapping
fr_FR: Mappage

en: Math & Google reCaptcha verification while logging in.
fr_FR: Vérification Mathématique & Google reCaptcha lors de la connexion.

en: Max fail attempts
fr_FR: Nombre maximal de tentatives échouées

en: Medium
fr_FR: Moyen

en: Membership
fr_FR: Adhésion

en: Monitor everything that happens on your WordPress site!
fr_FR: Surveillez tout ce qui se passe sur votre site WordPress !

en: Monitor my website, send me security alerts and vulnerability reports
fr_FR: Surveillez mon site web, envoyez-moi des alertes de sécurité et des rapports de vulnérabilité.

en: Monitor, track and log events on your website.
fr_FR: Surveillez, suivez et enregistrez les événements sur votre site web.

en: More Help
fr_FR: Plus d'aide

en: More details
fr_FR: Plus de détails

en: Most WordPress installations are hosted on the popular Apache, Nginx and IIS web servers.
fr_FR: La plupart des installations WordPress sont hébergées sur les serveurs populaires Web Apache, Nginx et IIS.

en: Must Use Plugin Loading
fr_FR: Doit utiliser le chargement de plugin

en: My Account
fr_FR: Mon compte

en: Mysql Version
fr_FR: Version de MySQL

en: NGINX detected. In case you didn't add the code in the NGINX config already, please add the following line. %s
fr_FR: NGINX détecté. Si vous n’avez pas encore ajouté le code dans la configuration NGINX, veuillez ajouter la ligne suivante. %s

en: Name
fr_FR: Nom

en: New Login Data
fr_FR: Nouvelles données de connexion

en: New Plugin/Theme detected! Update %s settings to hide it. %sClick here%s
fr_FR: Nouveau Plugin/Thème détecté ! Mettez à jour les paramètres de %s pour le masquer. %sCliquez ici%s

en: Next Steps
fr_FR: Étapes suivantes

en: No
fr_FR: Non

en: No CMS Simulation
fr_FR: Pas de simulation de CMS

en: No Recent Updates Released
fr_FR: Aucune mise à jour récente publiée

en: No blacklisted ips
fr_FR: Aucune IP sur la liste noire

en: No log found.
fr_FR: Aucun journal n'a été trouvé.

en: No, abort
fr_FR: Non, abandonner

en: No. of seconds
fr_FR: Nombre de secondes

en: Normal Loading
fr_FR: Chargement Normal

en: Normally, the option to block visitors from browsing server directories is activated by the host through server configuration, and activating it twice in the config file may cause errors, so it's best to first check if the %sUploads Directory%s is visible.
fr_FR: Normalement, l'option de bloquer les visiteurs de parcourir les répertoires du serveur est activée par l'hôte via la configuration du serveur, et l'activer deux fois dans le fichier de configuration peut causer des erreurs, il est donc préférable de vérifier d'abord si le répertoire %sTéléchargements%s est visible.

en: Norwegian
fr_FR: Norvégien

en: Note! %sPaths are NOT physically change%s on your server.
fr_FR: Note ! Les %schemins ne changent PAS physiquement%s sur votre serveur.

en: Note! If you add your email you will receive a free token which will activate the plugin.
fr_FR: Notez ! Si vous ajoutez votre adresse e-mail, vous recevrez un jeton gratuit qui activera le plugin.

en: Note! The plugin will use WP cron to change the paths in background once the cache files are created.
fr_FR: Note! Le plugin utilisera WP cron pour changer les chemins en arrière-plan une fois que les fichiers cache auront été créés.

en: Note: If you can`t login to your site, just access this URL
fr_FR: Note: Si vous ne pouvez pas vous connecter à votre site, accédez simplement à cette URL.

en: Notification Settings
fr_FR: Paramètres de notification

en: Okay, I set it up
fr_FR: D'accord, je l'ai configuré.

en: On website initialization
fr_FR: Au démarrage du site web

en: One of the most important files in your WordPress installation is the wp-config.php file. <br />This file is located in the root directory of your WordPress installation and contains your website's base configuration details, such as database connection information.
fr_FR: Un des fichiers les plus importants de votre installation WordPress est le fichier wp-config.php. <br />Ce fichier se trouve dans le répertoire racine de votre installation WordPress et contient les détails de configuration de base de votre site web, tels que les informations de connexion à la base de données.

en: Only change this option if the plugin fails to identify the server type correctly.
fr_FR: Changez cette option uniquement si le plugin ne parvient pas à identifier correctement le type de serveur.

en: Optimize CSS and JS files
fr_FR: Optimisez les fichiers CSS et JS.

en: Option to inform user about remaining attempts on login page.
fr_FR: Option pour informer l'utilisateur du nombre de tentatives restantes sur la page de connexion.

en: Other Options
fr_FR: Autres options

en: Outdated Plugins
fr_FR: Extensions obsolètes

en: Outdated Themes
fr_FR: Thèmes obsolètes

en: Overview
fr_FR: Aperçu

en: Oxygen
fr_FR: Oxygène

en: PHP Version
fr_FR: Version PHP

en: PHP allow_url_include is on
fr_FR: PHP allow_url_include est activé

en: PHP expose_php is on
fr_FR: PHP expose_php est activé

en: PHP register_globals is on
fr_FR: PHP register_globals est activé

en: PHP safe mode was one of the attempts to solve security problems of shared web hosting servers. <br /><br />It is still being used by some web hosting providers, however, nowadays this is regarded as improper. A systematic approach proves that it’s architecturally incorrect to try solving complex security issues at the PHP level, rather than at the web server and OS levels.<br /><br />Technically, safe mode is a PHP directive that restricts the way some built-in PHP functions operate. The main problem here is inconsistency. When turned on, PHP safe mode may prevent many legitimate PHP functions from working correctly. At the same time there exists a variety of methods to override safe mode limitations using PHP functions that aren’t restricted, so if a hacker has already got in – safe mode is useless.
fr_FR: Le mode sécurisé de PHP était l'une des tentatives pour résoudre les problèmes de sécurité des serveurs d'hébergement web partagé. <br /><br />Il est encore utilisé par certains fournisseurs d'hébergement web, cependant, de nos jours, cela est considéré comme inapproprié. Une approche systématique prouve qu'il est architecturalement incorrect d'essayer de résoudre des problèmes de sécurité complexes au niveau de PHP, plutôt qu'au niveau du serveur web et du système d'exploitation.<br /><br />Techniquement, le mode sécurisé est une directive PHP qui restreint la manière dont certaines fonctions PHP intégrées fonctionnent. Le principal problème ici est l'incohérence. Lorsqu'il est activé, le mode sécurisé de PHP peut empêcher le bon fonctionnement de nombreuses fonctions PHP légitimes. En même temps, il existe une variété de méthodes pour contourner les limitations du mode sécurisé en utilisant des fonctions PHP qui ne sont pas restreintes, donc si un pirate informatique est déjà entré - le mode sécurisé est inutile.

en: PHP safe_mode is on
fr_FR: PHP safe_mode est activé

en: Passed
fr_FR: Réussi

en: Path not allowed. Avoid paths like plugins and themes.
fr_FR: Chemin non autorisé. Évitez les chemins tels que plugins et thèmes.

en: Paths changed in the existing cache files
fr_FR: Les chemins ont changé dans les fichiers de cache existants.

en: Permalinks
fr_FR: Permaliens

en: Persian
fr_FR: Perse

en: Plugin Active
fr_FR: Extension activée

en: Plugin Install Process
fr_FR: Processus d'installation du plugin

en: Plugin Loading Hook
fr_FR: Crochet de Chargement du Plugin

en: Plugins
fr_FR: Extensions

en: Plugins Path
fr_FR: Chemin des plugins

en: Plugins Security
fr_FR: Sécurité des plugins

en: Plugins Settings
fr_FR: Paramètres Plugins

en: Plugins that have not been updated in the last 12 months can have real security problems. Make sure you use updated plugins from WordPress Directory.
fr_FR: Les plugins qui n'ont pas été mis à jour au cours des 12 derniers mois peuvent présenter de réels problèmes de sécurité. Assurez-vous d'utiliser des plugins mis à jour à partir du Répertoire WordPress.

en: Plugins/Themes editor disabled
fr_FR: Éditeur de plugins/thèmes désactivé

en: Polish
fr_FR: Polonais

en: Portuguese
fr_FR: Portugais

en: Prevent Broken Website Layout
fr_FR: Empêcher la Mise en Page du Site Web de se Briser

en: Priority Loading
fr_FR: Chargement Prioritaire

en: Protects your WooCommerce shop against brute force login attacks.
fr_FR: Protège votre boutique WooCommerce contre les attaques de connexion par force brute.

en: Protects your website against Brute Force login attacks using %s A common threat web developers face is a password-guessing attack known as a Brute Force attack. A Brute Force attack is an attempt to discover a password by systematically trying every possible combination of letters, numbers, and symbols until you discover the one correct combination that works.
fr_FR: Protège votre site web contre les attaques de connexion par force brute en utilisant %s Une menace courante à laquelle les développeurs web sont confrontés est une attaque de devinette de mot de passe connue sous le nom d'attaque par force brute. Une attaque par force brute est une tentative de découvrir un mot de passe en essayant systématiquement toutes les combinaisons possibles de lettres, de chiffres et de symboles jusqu'à ce que vous découvriez la bonne combinaison qui fonctionne.

en: Protects your website against Brute Force login attacks.
fr_FR: Protège votre site web contre les attaques de connexion par force brute.

en: Protects your website against brute force login attacks.
fr_FR: Protège votre site web contre les attaques de connexion par force brute.

en: Prove your humanity:
fr_FR: Prouvez votre humanité:

en: RDS is visible
fr_FR: RDS est visible.

en: Random Static Number
fr_FR: Nombre statique aléatoire

en: Read tutorial
fr_FR: Lire le tutoriel

en: Recommended Plugins
fr_FR: Plugins recommandées

en: Redirect Hidden Paths
fr_FR: Rediriger les chemins cachés

en: Redirect Logged Users To Dashboard
fr_FR: Rediriger les utilisateurs connectés vers le tableau de bord.

en: Redirect the protected paths /wp-admin, /wp-login to a Page or trigger an HTML Error.
fr_FR: Redirigez les chemins protégés /wp-admin, /wp-login vers une page ou déclenchez une erreur HTML.

en: Redirects
fr_FR: Redirections

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: Remove PHP version, Server info, Server Signature from header.
fr_FR: Supprimer la version PHP, les informations sur le serveur et la signature du serveur de l'en-tête.

en: Remove Plugins Authors & Style in Sitemap XML
fr_FR: Supprimer les auteurs de plugins et le style dans le plan du site XML.

en: Remove Unsafe Headers
fr_FR: Supprimer les en-têtes non sécurisés.

en: Remove pingback link tag from the website header.
fr_FR: Supprimez la balise de lien de pingback du header du site web.

en: Rename readme.html file or switch on %s %s > Change Paths > Hide WordPress Common Files%s
fr_FR: Renommez le fichier readme.html ou activez %s %s > Modifier les chemins > Masquer les fichiers communs de WordPress%s

en: Rename wp-admin/install.php & wp-admin/upgrade.php files or switch on %s %s > Change Paths > Hide WordPress Common Paths%s
fr_FR: Renommez les fichiers wp-admin/install.php et wp-admin/upgrade.php ou activez %s %s > Modifier les chemins > Masquer les chemins WordPress courants%s

en: Replace the text in tags and classes to hide any WordPress footprint.
fr_FR: I will replace the text in tags and classes to remove any WordPress footprint. Please provide the text that needs to be modified.

en: Reset Settings
fr_FR: Réinitialiser les paramètres

en: Resolving hostnames may affect the website loading speed.
fr_FR: La résolution des noms d'hôtes peut impacter la vitesse de chargement du site web.

en: Restore Backup
fr_FR: Restaurer une copie de sauvegarde

en: Restore Settings
fr_FR: Restaurer les réglages

en: Robots Security
fr_FR: Sécurité des Robots

en: Rollback Now
fr_FR: Revenir en arrière maintenant

en: Rollback Settings
fr_FR: Rétablir les paramètres

en: Rollback all the plugin settings to initial values.
fr_FR: Revenir à la configuration initiale de tous les paramètres du plugin.

en: Rollback to Previous Version
fr_FR: Revenir à la version précédente

en: Rollback to version
fr_FR: Revenir à la version

en: Romanian
fr_FR: Roumain

en: Run %s Frontend Test %s to check if the new paths are working.
fr_FR: Exécutez %s Test Frontend %s pour vérifier si les nouveaux chemins fonctionnent.

en: Run %s Login Test %s and log in inside the popup.
fr_FR: Exécutez %s Test de Connexion %s et connectez-vous à l'intérieur de la fenêtre contextuelle.

en: Run %sreCAPTCHA Test%s and login inside the popup.
fr_FR: Exécutez le test %sreCAPTCHA%s et connectez-vous dans la fenêtre contextuelle.

en: Run Full Security Check
fr_FR: Exécuter une vérification complète de sécurité

en: Russian
fr_FR: Russe

en: SSL is an abbreviation used for Secure Sockets Layers, which are encryption protocols used on the internet to secure information exchange and provide certificate information.<br /><br />These certificates provide an assurance to the user about the identity of the website they are communicating with. SSL may also be called TLS or Transport Layer Security protocol. <br /><br />It's important to have a secure connection for the Admin Dashboard in WordPress.
fr_FR: SSL est une abréviation utilisée pour Secure Sockets Layers, qui sont des protocoles de cryptage utilisés sur Internet pour sécuriser les échanges d'informations et fournir des informations de certificat.<br /><br />Ces certificats assurent à l'utilisateur l'identité du site web avec lequel il communique. SSL peut également être appelé TLS ou protocole de sécurité de la couche de transport. <br /><br />Il est important d'avoir une connexion sécurisée pour le tableau de bord d'administration dans WordPress.

en: Safe URL:
fr_FR: URL sécurisée :

en: Salts and Security Keys valid
fr_FR: Sels et clés de sécurité valides

en: Save
fr_FR: Sauvegarder

en: Save Debug Log
fr_FR: Enregistrer le journal de débogage

en: Saved
fr_FR: Enregistré

en: Saved! This task will be ignored on future tests.
fr_FR: Enregistrée ! Cette tâche sera ignorée lors des prochains tests.

en: Saved! You can run the test again.
fr_FR: Enregistré ! Vous pouvez recommencer le test.

en: Script Debug Mode
fr_FR: Mode de débogage de script

en: Search
fr_FR: Recherche

en: Secret Key
fr_FR: Clé secrète

en: Secret keys for %sGoogle reCAPTCHA%s.
fr_FR: Clés secrètes pour %sGoogle reCAPTCHA%s.

en: Secure WP Paths
fr_FR: Chemins WP sécurisés

en: Security Check
fr_FR: Contrôle de sécurité

en: Security Keys Updated
fr_FR: Clés de sécurité mises à jour

en: Security Level
fr_FR: Niveau de sécurité

en: Security Status
fr_FR: Statut de sécurité

en: Security keys are defined in wp-config.php as constants on lines. They should be as unique and as long as possible. <code>AUTH_KEY,SECURE_AUTH_KEY,LOGGED_IN_KEY,NONCE_KEY,AUTH_SALT,SECURE_AUTH_SALT,LOGGED_IN_SALT,NONCE_SALT</code>
fr_FR: Les clés de sécurité sont définies dans le fichier wp-config.php en tant que constantes sur des lignes. Elles doivent être aussi uniques et longues que possible. <code>AUTH_KEY, SECURE_AUTH_KEY, LOGGED_IN_KEY, NONCE_KEY, AUTH_SALT, SECURE_AUTH_SALT, LOGGED_IN_SALT, NONCE_SALT</code>

en: Security keys are used to ensure better encryption of information stored in the user's cookies and hashed passwords. <br /><br />These make your site more difficult to hack, access and crack by adding random elements to the password. You don't have to remember these keys. In fact, once you set them you'll never see them again. Therefore, there's no excuse for not setting them properly.
fr_FR: Les clés de sécurité sont utilisées pour garantir une meilleure encryption des informations stockées dans les cookies de l'utilisateur et les mots de passe hachés. <br /><br />Ces clés rendent votre site plus difficile à pirater, à accéder et à craquer en ajoutant des éléments aléatoires au mot de passe. Vous n'avez pas besoin de vous souvenir de ces clés. En fait, une fois que vous les avez définies, vous ne les verrez plus jamais. Par conséquent, il n'y a aucune excuse pour ne pas les configurer correctement.

en: See the last days actions on this website ...
fr_FR: Veuillez consulter les actions des derniers jours sur ce site web...

en: Select User Roles
fr_FR: Choisir le rôle de l'utilisateur

en: Send me an email with the changed admin and login URLs
fr_FR: Envoyez-moi un e-mail avec les URL d'administration et de connexion modifiées.

en: Serbian
fr_FR: Serbe

en: Server Type
fr_FR: Type de serveur

en: Set Custom Cache Directory
fr_FR: Définir le répertoire de cache personnalisé

en: Set Login & Logout Redirects based on User Roles.
fr_FR: Définir les redirections de connexion et de déconnexion en fonction des rôles des utilisateurs.

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Short name detected: %s. You need to use unique paths with more than 4 chars to avoid WordPress errors.
fr_FR: Nom court détecté: %s. Vous devez utiliser des chemins uniques avec plus de 4 caractères pour éviter les erreurs de WordPress.

en: Show /%s instead of /%s
fr_FR: Afficher /%s au lieu de /%s

en: Show Advanced Options
fr_FR: Afficher les options avancées

en: Show Default Paths & Allow Hidden Paths
fr_FR: Afficher les chemins par défaut & Autoriser les chemins cachés

en: Show Defaults Paths & Allow Everything
fr_FR: Afficher les chemins par défaut & Autoriser tout

en: Show blank screen when Inspect Element is active on browser.
fr_FR: Afficher un écran vierge lorsque l'Inspecteur d'éléments est actif sur le navigateur.

en: Show completed tasks
fr_FR: Afficher les tâches terminées

en: Show ignored tasks
fr_FR: Afficher les tâches ignorées.

en: Show message instead of login form
fr_FR: Afficher le message au lieu du formulaire de connexion.

en: Sign Up Form Protection
fr_FR: Protection du Formulaire d'Inscription

en: Simplified Chinese
fr_FR: Chinois simplifié

en: Simulate CMS
fr_FR: Simuler CMS

en: Site key
fr_FR: Clé de site

en: Site keys for %sGoogle reCaptcha%s.
fr_FR: Clés de site pour %sGoogle reCaptcha%s.

en: Sitemap Security
fr_FR: Sécurité du plan du site

en: Skip Activation
fr_FR: Ignorer l'activation

en: Slovak
fr_FR: Slovaque

en: Slovene
fr_FR: Slovène

en: Solid Security
fr_FR: Sécurité solide

en: Some plugins may remove custom rewrite rules from the .htaccess file, especially if it's writable, which can affect the functionality of custom paths..
fr_FR: Certains plugins peuvent supprimer les règles de réécriture personnalisées du fichier .htaccess, surtout s'il est modifiable, ce qui peut affecter le fonctionnement des chemins personnalisés.

en: Some themes don't work with custom Admin and Ajax paths. In case of ajax errors, switch back to wp-admin and admin-ajax.php.
fr_FR: Certains thèmes ne fonctionnent pas avec des chemins d'administration personnalisés et Ajax. En cas d'erreurs Ajax, revenez à wp-admin et admin-ajax.php.

en: Spammers can easily signup
fr_FR: Les spammeurs peuvent facilement s'inscrire.

en: Spanish
fr_FR: Espagnol

en: Start Scan
fr_FR: Démarrer l ‘analyse

en: Swedish
fr_FR: Suédois

en: Switch on %s %s > Change Paths >  Hide WordPress Common Paths%s
fr_FR: Activer %s %s > Changer les chemins > Masquer les chemins WordPress communs%s

en: Switch on %s %s > Change Paths > Disable XML-RPC access%s
fr_FR: Activer %s %s > Modifier les chemins > Désactiver l'accès XML-RPC%s

en: Switch on %s %s > Change Paths > Hide Author ID URL%s
fr_FR: Activer %s %s > Modifier les chemins > Masquer l'URL de l'identifiant de l'auteur%s

en: Switch on %s %s > Change Paths > Hide RSD Endpoint%s
fr_FR: Activer %s %s > Changer les chemins > Masquer le point de terminaison RSD %s

en: Switch on %s %s > Change Paths > Hide WordPress Common Files%s
fr_FR: Activer %s %s > Changer les chemins > Masquer les fichiers communs de WordPress%s

en: Switch on %s %s > Change Paths > Hide wp-admin from ajax URL%s. Hide any reference to admin path from the installed plugins.
fr_FR: Activer %s %s > Modifier les chemins > Masquer wp-admin de l'URL ajax%s. Masquer toute référence au chemin admin des plugins installés.

en: Switch on %s %s > Tweaks > %s %s
fr_FR: Activer %s %s > Réglages > %s %s

en: Switch on %s %s > Tweaks > Hide WLW Manifest scripts%s
fr_FR: Activer %s %s > Astuces > Masquer les scripts de manifeste WLW%s

en: Tagline
fr_FR: Slogan

en: Test your website headers with
fr_FR: Testez vos en-têtes de site web avec

en: Text & URL Mapping
fr_FR: Mapping de texte et d'URL

en: Text Mapping
fr_FR: Cartographie de texte

en: Text Mapping in CSS and JS files including caches
fr_FR: Mapping de texte dans les fichiers CSS et JS, y compris les caches

en: Text Mapping only Classes, IDs, JS variables
fr_FR: Mapping de texte uniquement pour les classes, les IDs et les variables JS

en: Thai
fr_FR: Thaïlandais

en: Thank you for using %s!
fr_FR: Merci d'utiliser %s !

en: The %s section has been relocated %s here %s
fr_FR: La section %s a été déplacée %s ici %s

en: The Lite Mode will add the rewrites rules in the config file to hide the old paths from hackers.
fr_FR: Le mode Lite ajoutera les règles de réécriture dans le fichier de configuration pour masquer les anciens chemins aux pirates.

en: The REST API is crucial for many plugins as it allows them to interact with the WordPress database and perform various actions programmatically.
fr_FR: L'API REST est cruciale pour de nombreux plugins car elle leur permet d'interagir avec la base de données WordPress et d'effectuer diverses actions de manière programmée.

en: The Safe URL will deactivate all the custom paths. Use it only if you can't login.
fr_FR: Le lien sécurisé désactivera tous les chemins personnalisés. Utilise-le uniquement si tu ne peux pas te connecter.

en: The WordPress database is like a brain for your entire WordPress site, because every single bit of information about your site is stored there, thus making it a hacker’s favorite target. <br /><br />Spammers and hackers run automated code for SQL injections.<br />Unfortunately, many people forget to change the database prefix when they install WordPress. <br />This makes it easier for hackers to plan a mass attack by targeting the default prefix <strong>wp_</strong>.
fr_FR: La base de données WordPress est comme un cerveau pour l'ensemble de votre site WordPress, car chaque petit détail d'information sur votre site y est stocké, en faisant ainsi la cible préférée des hackers. Les spammeurs et les hackers exécutent du code automatisé pour les injections SQL. Malheureusement, beaucoup de gens oublient de changer le préfixe de la base de données lorsqu'ils installent WordPress. Cela facilite la tâche aux hackers pour planifier une attaque massive en ciblant le préfixe par défaut <strong>wp_</strong>.

en: The WordPress site tagline is a short phrase located under the site title, similar to a subtitle or advertising slogan. The goal of a tagline is to convey the essence of your site to visitors. <br /><br />If you don't change the default tagline it will be very easy to detect that your website was actually built with WordPress
fr_FR: Le slogan du site WordPress est une courte phrase située sous le titre du site, similaire à un sous-titre ou à un slogan publicitaire. L'objectif d'un slogan est de transmettre l'essence de votre site aux visiteurs. <br /><br />Si vous ne modifiez pas le slogan par défaut, il sera très facile de détecter que votre site web a en réalité été construit avec WordPress.

en: The constant ADMIN_COOKIE_PATH is defined in wp-config.php by another plugin. You can't change %s unless you remove the line define('ADMIN_COOKIE_PATH', ...);.
fr_FR: La constante ADMIN_COOKIE_PATH est définie dans wp-config.php par un autre plugin. Vous ne pouvez pas modifier %s à moins de supprimer la ligne define('ADMIN_COOKIE_PATH', ...);.

en: The list of plugins and themes was updated with success!
fr_FR: La liste des plugins et des thèmes a été mise à jour avec succès !

en: The most common way to hack a website is by accessing the domain and adding harmful queries in order to reveal information from files and database.<br /> These attacks are made on any website, WordPress or not, and if a call succeeds … it will probably be too late to save the website.
fr_FR: La manière la plus courante de pirater un site web est d'accéder au domaine et d'ajouter des requêtes malveillantes afin de révéler des informations à partir des fichiers et de la base de données.<br /> Ces attaques sont menées sur n'importe quel site web, qu'il s'agisse de WordPress ou non, et si une attaque réussit… il sera probablement trop tard pour sauver le site web.

en: The plugins and themes file editor is a very convenient tool because it enables you to make quick changes without the need to use FTP. <br /><br />Unfortunately, it's also a security issue because it not only shows the PHP source code, it also enables attackers to inject malicious code into your site if they manage to gain access to admin.
fr_FR: Le plugin et l'éditeur de thèmes de fichiers sont des outils très pratiques car ils vous permettent d'apporter rapidement des modifications sans avoir besoin d'utiliser FTP. <br /><br />Malheureusement, c'est aussi un problème de sécurité car il affiche non seulement le code source PHP, mais permet également aux attaquants d'injecter du code malveillant sur votre site s'ils parviennent à accéder à l'administration.

en: The process was blocked by the website’s firewall.
fr_FR: Le processus a été bloqué par le pare-feu du site web.

en: The response parameter is invalid or malformed.
fr_FR: Le paramètre de réponse n’est pas valide ou malformé.

en: The secret parameter is invalid or malformed.
fr_FR: Le paramètre secret est invalide ou malformé.

en: The secret parameter is missing.
fr_FR: Le paramètre secret est manquant.

en: The security keys in wp-config.php should be renewed as often as possible.
fr_FR: Les clés de sécurité dans wp-config.php doivent être renouvelées aussi souvent que possible.

en: Themes Path
fr_FR: Chemin des Thèmes

en: Themes Security
fr_FR: Thèmes Sécurité

en: Themes are up to date
fr_FR: Les thèmes sont à jour.

en: There has been a critical error on your website.
fr_FR: Une erreur critique est survenue sur votre site.

en: There has been a critical error on your website. Please check your site admin email inbox for instructions.
fr_FR: Une erreur critique est survenue sur votre site. Veuillez consulter la boite de réception de l’e-mail d’administration de votre site pour plus d’informations.

en: There is a configuration error in the plugin. Please Save the settings again and follow the instruction.
fr_FR: Il y a une erreur de configuration dans le plugin. Veuillez enregistrer à nouveau les paramètres et suivre les instructions.

en: There is a newer version of WordPress available ({version}).
fr_FR: Il y a une nouvelle version de WordPress disponible ({version}).

en: There is no such thing as an "unimportant password"! The same goes for your WordPress database password. <br />Although most servers are configured so that the database can't be accessed from other hosts (or from outside the local network), that doesn't mean your database password should be "12345" or no password at all.
fr_FR: Il n'y a pas de "mot de passe non important" ! Cela s'applique également à votre mot de passe de base de données WordPress. <br />Bien que la plupart des serveurs soient configurés de sorte que la base de données ne puisse pas être accessible depuis d'autres hôtes (ou de l'extérieur du réseau local), cela ne signifie pas que votre mot de passe de base de données devrait être "12345" ou inexistant.

en: This is one of the biggest security issues you can have on your site! If your hosting company has this directive enabled by default, switch to another company immediately!
fr_FR: C'est l'un des plus gros problèmes de sécurité que vous pouvez avoir sur votre site ! Si votre société d'hébergement a cette directive activée par défaut, changez immédiatement de société !

en: This may not work with all new mobile devices.
fr_FR: Cela peut ne pas fonctionner avec tous les nouveaux appareils mobiles.

en: This option will add rewrite rules to the .htaccess file in the WordPress rewrite rules area between the comments # BEGIN WordPress and # END WordPress.
fr_FR: Cette option ajoutera des règles de réécriture au fichier .htaccess dans la zone des règles de réécriture de WordPress, entre les commentaires # BEGIN WordPress et # END WordPress.

en: This option will not activate the CDN option for your website but it will change the custom paths in case you already set a CDN URL with another plugin.
fr_FR: Cette option n'activera pas l'option CDN pour votre site web, mais elle modifiera les chemins personnalisés si vous avez déjà défini une URL CDN avec un autre plugin.

en: This will prevent from showing the old paths when an image or font is called through ajax
fr_FR: Cela évitera d'afficher les anciens chemins lorsque qu'une image ou une police est appelée via ajax.

en: To change the paths in the cached files, switch on %s Change Paths in Cached Files%s
fr_FR: Pour modifier les chemins dans les fichiers mis en cache, activez %sChanger les chemins dans les fichiers mis en cache%s.

en: To hide the Avada library, please add the Avada FUSION_LIBRARY_URL in wp-config.php file after $table_prefix line: %s
fr_FR: Pour masquer la bibliothèque Avada, veuillez ajouter l'URL de la bibliothèque Avada FUSION_LIBRARY_URL dans le fichier wp-config.php après la ligne $table_prefix : %s

en: To improve your website's security, consider removing authors and styles that point to WordPress in your sitemap XML.
fr_FR: Pour améliorer la sécurité de votre site web, envisagez de supprimer les auteurs et les styles qui pointent vers WordPress dans votre sitemap XML.

en: Track and Log the website events and receive security alerts by email.
fr_FR: Suivre et enregistrer les événements du site web et recevoir des alertes de sécurité par e-mail.

en: Track and log events that happen on your WordPress site
fr_FR: Suivez et enregistrez les événements qui se produisent sur votre site WordPress.

en: Traditional Chinese
fr_FR: Chinois traditionnel

en: Troubleshooting
fr_FR: Dépannage

en: Turkish
fr_FR: Turc

en: Turn off the debug plugins if your website is live. You can also add the option to hide the DB errors <code>global $wpdb; $wpdb->hide_errors();</code> in wp-config.php file
fr_FR: Désactivez les plugins de débogage si votre site est en ligne. Vous pouvez également ajouter l'option pour masquer les erreurs de la base de données <code>global $wpdb; $wpdb->hide_errors();</code> dans le fichier wp-config.php.

en: Tweaks
fr_FR: Améliorations

en: URL Mapping
fr_FR: Mapping d'URL

en: Ukrainian
fr_FR: Ukrainien

en: Ultimate Affiliate Pro detected. The plugin doesn't support custom %s paths as it doesn't use WordPress functions to call the Ajax URL
fr_FR: Ultimate Affiliate Pro détecté. Le plugin ne prend pas en charge les chemins personnalisés %s car il n'utilise pas les fonctions WordPress pour appeler l'URL Ajax.

en: Unlock all
fr_FR: Déverrouiller tout

en: Update the settings on %s to refresh the paths after changing REST API path.
fr_FR: Mettez à jour les paramètres sur %s pour rafraîchir les chemins après avoir modifié le chemin de l'API REST.

en: Updated
fr_FR: Mis à jour

en: Upgrade and activate new security features!
fr_FR: Mettre à jour et activer de nouvelles fonctionnalités de sécurité !

en: Upload the file with the saved plugin settings
fr_FR: Téléchargez le fichier avec les paramètres du plugin enregistrés.

en: Uploads Path
fr_FR: Chemin des téléversements

en: Urgent Security Actions Required
fr_FR: Mesures de sécurité urgentes nécessaires

en: Use Brute Force Protection
fr_FR: Utiliser la protection contre les attaques par force brute.

en: Use the %s shortcode to integrate it with other login forms.
fr_FR: Utilisez le code de raccourci %s pour l'intégrer avec d'autres formulaires de connexion.

en: User 'admin' or 'administrator' as Administrator
fr_FR: Utilisateur 'admin' ou 'administrateur' en tant qu'Administrateur

en: User Action
fr_FR: Action utilisateur

en: User Events Log
fr_FR: Journal des Événements Utilisateur

en: User Role
fr_FR: Rôle de l’utilisateur

en: User Security
fr_FR: Sécurité de l'utilisateur

en: User roles for who to disable the Right-Click
fr_FR: Rôles utilisateur pour qui désactiver le clic droit

en: User roles for who to disable the copy/paste
fr_FR: Rôles utilisateur pour qui désactiver la copie/coller

en: User roles for who to disable the drag/drop
fr_FR: Rôles d'utilisateur pour qui désactiver le glisser-déposer

en: User roles for who to disable the inspect element
fr_FR: Rôles utilisateur pour qui désactiver l'inspecteur d'éléments

en: User roles for who to disable the view source
fr_FR: Rôles utilisateur pour qui désactiver la vue source

en: User roles for who to hide the admin toolbar
fr_FR: Rôles d'utilisateur pour qui masquer la barre d'administration

en: Usernames (unlike passwords) are not secret. By knowing someone's username, you can't log in to their account. You also need the password. <br /><br />However, by knowing the username, you are one step closer to logging in using the username to brute-force the password, or to gain access in a similar way. <br /><br />That's why it's advisable to keep the list of usernames private, at least to some degree. By default, by accessing siteurl.com/?author={id} and looping through IDs from 1 you can get a list of usernames, because WP will redirect you to siteurl.com/author/user/ if the ID exists in the system.
fr_FR: Les noms d'utilisateur (contrairement aux mots de passe) ne sont pas secrets. En connaissant le nom d'utilisateur de quelqu'un, vous ne pouvez pas vous connecter à son compte. Vous avez également besoin du mot de passe. <br /><br />Cependant, en connaissant le nom d'utilisateur, vous êtes un pas plus près de vous connecter en utilisant le nom d'utilisateur pour forcer le mot de passe, ou pour accéder de manière similaire. <br /><br />C'est pourquoi il est conseillé de garder la liste des noms d'utilisateur privée, du moins dans une certaine mesure. Par défaut, en accédant à siteurl.com/?author={id} et en bouclant à travers les ID à partir de 1, vous pouvez obtenir une liste de noms d'utilisateur, car WP vous redirigera vers siteurl.com/author/user/ si l'ID existe dans le système.

en: Using an old version of MySQL makes your site slow and prone to hacker attacks due to known vulnerabilities that exist in versions of MySQL that are no longer maintained. <br /><br />You need <strong>Mysql 5.4</strong> or higher
fr_FR: L'utilisation d'une ancienne version de MySQL rend votre site lent et vulnérable aux attaques de pirates en raison des vulnérabilités connues présentes dans les versions de MySQL qui ne sont plus maintenues. <br /><br />Vous avez besoin de <strong>MySQL 5.4</strong> ou d'une version supérieure.

en: Using an old version of PHP makes your site slow and prone to hacker attacks due to known vulnerabilities that exist in versions of PHP that are no longer maintained. <br /><br />You need <strong>PHP 7.4</strong> or higher for your website.
fr_FR: L'utilisation d'une ancienne version de PHP rend votre site lent et vulnérable aux attaques de pirates en raison des vulnérabilités connues présentes dans les versions de PHP qui ne sont plus maintenues. <br /><br />Vous avez besoin de <strong>PHP 7.4</strong> ou d'une version supérieure pour votre site web.

en: Valid
fr_FR: Valide

en: Value
fr_FR: Valeur

en: Verify the frontend after adding the classes to make sure the theme you're using is not affected.
fr_FR: Vérifiez le frontend après avoir ajouté les classes pour vous assurer que le thème que vous utilisez n'est pas affecté.

en: Versions in Source Code
fr_FR: Versions dans le code source

en: Vietnamese
fr_FR: Vietnamien

en: WP Core Security
fr_FR: Sécurité du noyau WP

en: WP Debug Mode
fr_FR: Mode débogage WP

en: WP Super Cache CDN detected. Please include %s and %s paths in WP Super Cache > CDN > Include directories
fr_FR: WP Super Cache a détecté un CDN. Veuillez inclure les chemins %s et %s dans WP Super Cache > CDN > Répertoires inclus.

en: We test the latest versions of the plugins listed here every week to %s ensure they work with the %s plugin perfectly %s.
                         %s You don't need to add all these plugins to your website. If you're already using a cache plugin, you don't need to install another one. %s We recommend only using one cache plugin %s.
                         %s You can also install either the %s iThemes Security %s plugin or the %s Sucuri Security %s plugin to work with the %s plugin.
fr_FR: Nous testons chaque semaine les dernières versions des plugins listés ici pour %s garantir leur compatibilité parfaite avec le plugin %s %s.
                         %s Vous n'avez pas besoin d'ajouter tous ces plugins à votre site web. Si vous utilisez déjà un plugin de cache, vous n'avez pas besoin d'en installer un autre. %s Nous recommandons l'utilisation d'un seul plugin de cache %s.
                         %s Vous pouvez également installer soit le plugin %s iThemes Security %s, soit le plugin %s Sucuri Security %s pour travailler avec le plugin %s.

en: Weak name detected: %s. You need to use another name to increase your website security.
fr_FR: Nom faible détecté : %s. Vous devez utiliser un autre nom pour augmenter la sécurité de votre site web.

en: Where to add the firewall rules.
fr_FR: Où ajouter les règles de pare-feu.

en: Whitelist
fr_FR: Liste blanche

en: Whitelist IPs
fr_FR: IPs de liste blanche

en: Whitelist Options
fr_FR: Options de liste blanche

en: Whitelist Paths
fr_FR: Chemins de la liste blanche

en: Windows Live Writer is on
fr_FR: Windows Live Writer est activé.

en: WooCommerce Safe Login
fr_FR: Connexion sécurisée WooCommerce

en: WooCommerce Support
fr_FR: Assistance WooCommerce

en: WordPress Database Password
fr_FR: Mot de passe de la base de données WordPress

en: WordPress Security Check
fr_FR: Vérification de sécurité de WordPress

en: WordPress Version
fr_FR: Version de WordPress

en: WordPress XML-RPC is a specification that aims to standardize communications between different systems. It uses HTTP as the transport mechanism and XML as encoding mechanism to enable a wide range of data to be transmitted. <br /><br />The two biggest assets of the API are its extendibility and its security. XML-RPC authenticates using basic authentication. It sends the username and password with each request, which is a big no-no in security circles.
fr_FR: WordPress XML-RPC est une spécification qui vise à standardiser les communications entre différents systèmes. Elle utilise HTTP comme mécanisme de transport et XML comme mécanisme de codage pour permettre la transmission d'une large gamme de données. <br /><br />Les deux principaux atouts de l'API sont son extensibilité et sa sécurité. XML-RPC s'authentifie en utilisant l'authentification de base. Il envoie le nom d'utilisateur et le mot de passe avec chaque requête, ce qui est un gros non-non dans les cercles de sécurité.

en: WordPress and its plugins and themes are like any other software installed on your computer, and like any other application on your devices. Periodically developers release updates which provide new features or fix known bugs. <br /><br />New features may be something that you do not necessarily want. In fact, you may be perfectly satisfied with the functionality you currently have. Nevertheless, you may still be concerned about bugs.<br /><br />Software bugs can come in many shapes and sizes. A bug could be very serious, such as preventing users from using a plugin, or it could be a minor bug that only affects a certain part of a theme, for example. In some cases, bugs can even cause serious security holes.<br /><br />Keeping themes up to date is one of the most important and easiest ways to keep your site secure.
fr_FR: WordPress et ses plugins et thèmes sont comme tout autre logiciel installé sur votre ordinateur, et comme toute autre application sur vos appareils. Périodiquement, les développeurs publient des mises à jour qui fournissent de nouvelles fonctionnalités ou corrigent des bugs connus. <br /><br />De nouvelles fonctionnalités peuvent être quelque chose que vous ne voulez pas nécessairement. En fait, vous pouvez être parfaitement satisfait de la fonctionnalité que vous avez actuellement. Néanmoins, vous pouvez toujours être préoccupé par les bugs.<br /><br />Les bugs logiciels peuvent prendre de nombreuses formes et tailles. Un bug peut être très grave, comme empêcher les utilisateurs d'utiliser un plugin, ou il peut s'agir d'un bug mineur qui n'affecte qu'une partie spécifique d'un thème, par exemple. Dans certains cas, les bugs peuvent même causer de graves failles de sécurité.<br /><br />Maintenir les thèmes à jour est l'une des façons les plus importantes et les plus faciles de sécuriser votre site.

en: WordPress and its plugins and themes are like any other software installed on your computer, and like any other application on your devices. Periodically, developers release updates which provide new features, or fix known bugs. <br /><br />These new features may not necessarily be something that you want. In fact, you may be perfectly satisfied with the functionality you currently have. Nevertheless, you are still likely to be concerned about bugs.<br /><br />Software bugs can come in many shapes and sizes. A bug could be very serious, such as preventing users from using a plugin, or it could be minor and only affect a certain part of a theme, for example. In some cases, bugs can cause serious security holes. <br /><br />Keeping plugins up to date is one of the most important and easiest ways to keep your site secure.
fr_FR: WordPress et ses plugins et thèmes sont comme tout autre logiciel installé sur votre ordinateur, et comme toute autre application sur vos appareils. Périodiquement, les développeurs publient des mises à jour qui fournissent de nouvelles fonctionnalités ou corrigent des bugs connus. <br /><br />Ces nouvelles fonctionnalités pourraient ne pas nécessairement être quelque chose que vous voulez. En fait, vous pourriez être parfaitement satisfait de la fonctionnalité que vous avez actuellement. Néanmoins, vous êtes probablement toujours préoccupé par les bugs.<br /><br />Les bugs logiciels peuvent prendre de nombreuses formes et tailles. Un bug pourrait être très grave, comme empêcher les utilisateurs d'utiliser un plugin, ou il pourrait être mineur et n'affecter qu'une partie spécifique d'un thème, par exemple. Dans certains cas, les bugs peuvent causer de graves failles de sécurité. <br /><br />Maintenir les plugins à jour est l'une des façons les plus importantes et les plus faciles de sécuriser votre site.

en: WordPress is well-known for its ease of installation. <br/>It's important to hide the wp-admin/install.php and wp-admin/upgrade.php files because there have already been a couple of security issues regarding these files.
fr_FR: WordPress est bien connu pour sa facilité d'installation. <br/>Il est important de masquer les fichiers wp-admin/install.php et wp-admin/upgrade.php car il y a déjà eu quelques problèmes de sécurité concernant ces fichiers.

en: WordPress, plugins and themes add their version info to the source code, so anyone can see it. <br /><br />Hackers can easily find a website with vulnerable version plugins or themes, and target these with Zero-Day Exploits.
fr_FR: WordPress, plugins, and themes add their version info to the source code, so anyone can see it. <br /><br />Hackers can easily find a website with vulnerable version plugins or themes, and target these with Zero-Day Exploits.

en: Wordfence Security
fr_FR: Sécurité Wordfence

en: WpEngine detected. Add the redirects in the WpEngine Redirect rules panel %s.
fr_FR: WpEngine détecté. Ajoutez les redirections dans le panneau de règles de redirection de WpEngine %s.

en: Wrong Username Protection
fr_FR: Protection contre les mauvais noms d'utilisateur

en: XML-RPC Security
fr_FR: Sécurité XML-RPC

en: XML-RPC access is on
fr_FR: L’accès XML-RPC est actif

en: Yes
fr_FR: Oui

en: Yes, it's working
fr_FR: Oui, ça fonctionne

en: You already defined a different wp-content/uploads directory in wp-config.php %s
fr_FR: Vous avez déjà défini un répertoire différent pour wp-content/uploads dans wp-config.php %s.

en: You can add a list of URLs you want to change into new ones.
fr_FR: Vous pouvez ajouter une liste d'URL que vous souhaitez changer en de nouvelles.

en: You can add one or more CDN URLs you use.
fr_FR: Vous pouvez ajouter une ou plusieurs URL de CDN que vous utilisez.

en: You can ban a single IP address like 192.168.0.1 or a range of 245 IPs like 192.168.0.*. These IPs will not be able to access the login page.
fr_FR: Vous pouvez bannir une seule adresse IP comme 192.168.0.1 ou une plage de 245 adresses IP comme 192.168.0.*. Ces adresses IP ne pourront pas accéder à la page de connexion.

en: You can create a new page and come back to choose to redirect to that page.
fr_FR: Vous pouvez créer une nouvelle page et revenir pour choisir de rediriger vers cette page.

en: You can generate %snew Keys from here%s <code>AUTH_KEY,SECURE_AUTH_KEY,LOGGED_IN_KEY,NONCE_KEY,AUTH_SALT,SECURE_AUTH_SALT,LOGGED_IN_SALT,NONCE_SALT</code>
fr_FR: Vous pouvez générer %sde nouvelles clés à partir d'ici%s <code>AUTH_KEY,SECURE_AUTH_KEY,LOGGED_IN_KEY,NONCE_KEY,AUTH_SALT,SECURE_AUTH_SALT,LOGGED_IN_SALT,NONCE_SALT</code>

en: You can now turn off '%s' option.
fr_FR: Vous pouvez maintenant désactiver l'option '%s'.

en: You can set to receive security alert emails and prevent data loss.
fr_FR: Vous pouvez configurer pour recevoir des e-mails d'alerte de sécurité et éviter la perte de données.

en: You can white-list a single IP address like 192.168.0.1 or a range of 245 IPs like 192.168.0.*. Find your IP with %s
fr_FR: Vous pouvez autoriser en liste blanche une seule adresse IP comme 192.168.0.1 ou une plage de 245 adresses IP comme 192.168.0.*. Trouvez votre adresse IP avec %s.

en: You can't set both ADMIN and LOGIN with the same name. Please use different names
fr_FR: Vous ne pouvez pas définir à la fois ADMIN et LOGIN avec le même nom. Veuillez utiliser des noms différents.

en: You need to activate the URL Rewrite for IIS to be able to change the permalink structure to friendly URL (without index.php). %sMore details%s
fr_FR: Vous devez activer la Réécriture d'URL pour IIS afin de pouvoir modifier la structure des permaliens en URL conviviales (sans index.php). %sPlus de détails%s

en: You need to set a positive number of attempts.
fr_FR: Vous devez définir un nombre positif de tentatives.

en: You need to set a positive waiting time.
fr_FR: Vous devez définir un temps d'attente positif.

en: You need to set the permalink structure to friendly URL (without index.php).
fr_FR: Vous devez définir la structure des permaliens pour des URL conviviales (sans index.php).

en: You should always update WordPress to the %slatest versions%s. These usually include the latest security fixes, and don't alter WP in any significant way. These should be applied as soon as WP releases them. <br /><br />When a new version of WordPress is available, you will receive an update message on your WordPress Admin screens. To update WordPress, click the link in this message.
fr_FR: Vous devriez toujours mettre à jour WordPress vers les %sversions les plus récentes%s. Celles-ci incluent généralement les dernières corrections de sécurité et ne modifient pas de manière significative WP. Elles doivent être appliquées dès que WP les publie. <br /><br />Lorsqu'une nouvelle version de WordPress est disponible, vous recevrez un message de mise à jour sur vos écrans d'administration WordPress. Pour mettre à jour WordPress, cliquez sur le lien dans ce message.

en: You should check your website every week to see if there are any security changes.
fr_FR: Vous devriez vérifier votre site web chaque semaine pour voir s'il y a eu des changements en matière de sécurité.

en: Your %s %s license expired on %s %s. To keep your website security up to date please make sure you have a valid subscription on %saccount.hidemywpghost.com%s
fr_FR: Votre licence %s %s a expiré le %s %s. Pour maintenir la sécurité de votre site web à jour, veuillez vous assurer d'avoir un abonnement valide sur %saccount.hidemywpghost.com%s.

en: Your IP has been flagged for potential security violations. Please try again in a little while...
fr_FR: Votre adresse IP a été signalée pour des violations potentielles de sécurité. Veuillez réessayer dans un petit moment...

en: Your admin URL can't be changed on %s hosting because of the %s security terms.
fr_FR: Votre URL d'administration ne peut pas être modifiée sur l'hébergement %s en raison des conditions de sécurité de %s.

en: Your admin URL is changed by another plugin/theme in %s. To activate this option, disable the custom admin in the other plugin or deativate it.
fr_FR: Votre URL d'administration a été modifiée par un autre plugin/thème en %s. Pour activer cette option, désactivez l'administration personnalisée dans l'autre plugin ou désactivez-le.

en: Your login URL is changed by another plugin/theme in %s. To activate this option, disable the custom login in the other plugin or deativate it.
fr_FR: Votre URL de connexion est modifiée par une autre extension dans %s. Pour activer cette option, désactivez la connexion personnalisée dans l’autre extension ou désactivez-la.

en: Your login URL is: %s
fr_FR: Votre URL de connexion est : %s

en: Your login URL will be: %s In case you can't login, use the safe URL: %s
fr_FR: Votre URL de connexion sera : %s. Au cas où vous ne pourriez pas vous connecter, utilisez l'URL sécurisée : %s.

en: Your memory limit is %sM. You need at least %sM to prevent loading errors in frontend. See: %sIncreasing memory allocated to PHP%s
fr_FR: Votre limite de mémoire est de %s Mo. Vous avez besoin d'au moins %s Mo pour éviter les erreurs de chargement en frontal. Voir : %sAugmenter la mémoire allouée à PHP%s.

en: Your new site URLs are
fr_FR: Les URL de votre nouveau site sont :

en: Your plugins and themes may use these classes and it will affect the design and functionality.
fr_FR: Vos plugins et thèmes peuvent utiliser ces classes et cela affectera le design et la fonctionnalité.

en: Your website security %sis extremely weak%s. %sMany hacking doors are available.
fr_FR: La sécurité de votre site web %s est extrêmement faible%s. %sDe nombreuses portes de piratage sont disponibles.

en: Your website security %sis very weak%s. %sMany hacking doors are available.
fr_FR: La sécurité de votre site web %s est très faible %s. %s De nombreuses portes de piratage sont disponibles.

en: Your website security is getting better. %sJust make sure you complete all the security tasks.
fr_FR: La sécurité de votre site web s'améliore. %sAssurez-vous simplement de compléter toutes les tâches de sécurité.

en: Your website security is still weak. %sSome of the main hacking doors are still available.
fr_FR: La sécurité de votre site web est encore faible. %sCertains des principaux points d'entrée pour les hackers sont toujours accessibles.

en: Your website security is strong. %sKeep checking the security every week.
fr_FR: Votre site web est sécurisé. %sContinuez à vérifier la sécurité chaque semaine.

en: activate feature
fr_FR: Activer la fonctionnalité

en: already active
fr_FR: Déjà actif

en: dark
fr_FR: sombre

en: default
fr_FR: défaut

en: display_errors PHP directive
fr_FR: directive `display_errors` en PHP

en: e.g. *.colocrossing.com
fr_FR: par exemple *.colocrossing.com

en: e.g. /cart/
fr_FR: par exemple /panier/

en: e.g. /cart/ will whitelist all path starting with /cart/
fr_FR: Par exemple, /cart/ autorisera tous les chemins commençant par /cart/.

en: e.g. /checkout/
fr_FR: par exemple /checkout/

en: e.g. acapbot
fr_FR: par exemple acapbot

en: e.g. alexibot
fr_FR: par exemple alexibot

en: e.g. badsite.com
fr_FR: par exemple badsite.com

en: e.g. gigabot
fr_FR: par exemple gigabot

en: e.g. kanagawa.com
fr_FR: par exemple kanagawa.com

en: e.g. xanax.com
fr_FR: par exemple xanax.com

en: eg.
fr_FR: ex:

en: eg. /logout or
fr_FR: Par exemple, /déconnexion ou

en: eg. adm, back
fr_FR: Ex. : adm, back

en: eg. ajax, json
fr_FR: Ex. : ajax, json

en: eg. aspect, templates, styles
fr_FR: par exemple, aspect, modèles, styles

en: eg. cat, dir, list
fr_FR: par exemple. chat, dir, liste

en: eg. comments, discussion
fr_FR: Ex. : commentaires, discussion

en: eg. core, inc, include
fr_FR: par exemple, noyau, inc, inclure

en: eg. disable_url, safe_url
fr_FR: eg. désactiver_url, sûr_url

en: eg. images, files
fr_FR: par exemple, images, fichiers

en: eg. json, api, call
fr_FR: par exemple. json, api, call

en: eg. keyword, topic
fr_FR: par exemple, mot-clé, sujet

en: eg. lib, library
fr_FR: par exemple, librairie, bibliothèque

en: eg. login or signin
fr_FR: par exemple, connexion ou inscription

en: eg. logout or disconnect
fr_FR: par exemple. déconnexion ou déconnecter

en: eg. lostpass or forgotpass
fr_FR: eg. motdepasseperdu ou motdepasseoublie

en: eg. main.css,  theme.css, design.css
fr_FR: par exemple main.css, theme.css, design.css

en: eg. modules
fr_FR: Ex. : modules

en: eg. multisite activation link
fr_FR: par exemple, lien d'activation multisite

en: eg. newuser or register
fr_FR: par exemple. nouvelutilisateur ou enregistrer

en: eg. profile, usr, writer
fr_FR: par exemple, profil, utilisateur, écrivain

en: from
fr_FR: de

en: help
fr_FR: aide

en: ignore alert
fr_FR: Ignorer l'alerte

en: install.php & upgrade.php files are accessible
fr_FR: Les fichiers install.php et upgrade.php sont accessibles.

en: light
fr_FR: clair

en: log
fr_FR: journal

en: logs
fr_FR: connexions

en: more details
fr_FR: plus de détails

en: not recommended
fr_FR: Non recommandé

en: only %d chars
fr_FR: Seulement %d caractères

en: or
fr_FR: ou

[ctx: password mismatch]
en: Mismatch
fr_FR: Inégale

[ctx: password strength]
en: Medium
fr_FR: Moyen

[ctx: password strength]
en: Password strength unknown
fr_FR: Force du mot de passe inconnue

[ctx: password strength]
en: Strong
fr_FR: Fort

[ctx: password strength]
en: Very weak
fr_FR: Très faible

[ctx: password strength]
en: Weak
fr_FR: Faible

en: reCAPTCHA Test
fr_FR: Test reCAPTCHA

en: reCAPTCHA V2 Test
fr_FR: Test reCAPTCHA V2

en: reCAPTCHA V3 Test
fr_FR: Test reCAPTCHA V3

en: reCaptcha Language
fr_FR: reCAPTCHA langue

en: reCaptcha Theme
fr_FR: Thème reCAPTCHA

en: readme.html file is accessible
fr_FR: Le fichier readme.html est accessible.

en: recommended
fr_FR: recommandé

en: redirects
fr_FR: redirections

en: see feature
fr_FR: Voir la fonctionnalité

en: start feature setup
fr_FR: configuration des fonctionnalités de démarrage

en: to
fr_FR: à

en: too simple
fr_FR: Trop simple

en: wp-config.php & wp-config-sample.php files are accessible
fr_FR: Les fichiers wp-config.php & wp-config-sample.php sont accessibles.
